Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas a úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v pořadu Nedělní partie na TV Prima Foto: Jan Handrejch, Právo

Nečas: O důležitých reformách budeme jednat s opozicí

Premiér Petr Nečas prohlásil, že o všech důležitých reformách bude koaliční vláda vyjednávat s opozicí. Uvedl to v pořadu Nedělní partie na TV Prima. Úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka mu ale odmítá uvěřit. Podle něj je pro zachování rovnováhy důležité, aby sociální demokracie měla po nadcházejících volbách do Senátu v horní komoře většinu.

Premiér Petr Nečas a úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v pořadu Nedělní partie na TV Prima Foto: Jan Handrejch, Právo
Nečas: O důležitých reformách budeme jednat s opozicí

„O klíčových reformách budeme vyjednávat, myslím, že to je nezbytné,“ řekl Petr Nečas z ODS s tím, že nemůže slíbit, že se vláda s opozicí na všem dohodne.

Tomu ale nevěří Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Pokud bude mít současná vláda většinu také v Senátu, bude v pokušení opozici válcovat,“ podotkl.

Připomněl například zkušenost z roku 2007, kdy Senát schvaloval tehdejší vládní reformu veřejných financí a hlasy poslanců pravice tehdy rozhodl, že se jí nebude zabývat a odešle ji bez rozpravy rovnou prezidentovi k podpisu.

Zároveň zmínil také vládní snahu změnit platové tarify ve veřejné správě. "Vy jste vyjednávali tak dobře, až to do ulic vyhnalo 40 000 zaměstnanců veřejného sektoru na jednu z největších demonstrací, kterou jsme tady proti vládě měli," prohlásil Sobotka.

Nečas doufá ve středopravicový Senát

Nečasovi naproti tomu záleží na tom, aby Senát měl po volbách středopravicové zabarvení. Připouští, že horní komora sice může za určitých okolností reformní úsilí vlády zbrzdit, ale tvrdí, že ho nemůže zastavit.

„Naším cílem je následující senátní volby vyhrát,“ řekl premiér s tím, že ale volby do Senátu nevnímá jako referendum o vládě. "Senátní volby, jak známo, běží jen ve třetině senátních obvodů, nejsou to celoplošné, celostátní volby, nicméně jsou to volby do parlamentu," dodal.

"Já jsem přesvědčen o tom, že to referendum do značné míry být může," domnívá se naopak Sobotka. ČSSD má podle něj za cíl získat v Senátu většinu. Nyní mají sociální demokraté v Senátu 29 zástupců, pokud by jich v nynějších volbách získali ještě 12, měli by v horní komoře většinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků