Hlavní obsah
 

Nebe nad Prahou rozzářila ohnivá show Stroj času

Desetiminutový ohňostroj nazvaný Stroj času rozzářil ve čtvrtek večer nebe nad Prahou. Tisíce lidí zaplnily centrum metropole, nábřeží i ulice pod Letnou, odkud byly rachejtle odpalovány. Kvůli ohňostroji byla omezena doprava. Nový rok oslavili ohnivou show také například v Brně a Plzni.

 
Nebe nad Prahou rozzářila ohnivá show Stroj času

Ohňostroj v Praze byl odpálen úderem 18. hodiny, ještě předtím bylo vypáleno pět signálních rachejtlí, které měly za úkol rozehnání ptáků a zvěře v blízkosti odpaliště. Nejlépe měl být ohňostroj podle scénáře vidět z Dvořákova nábřeží, Čechova mostu a Pařížské ulice.

Lidé si pouštěli hudební doprovod z mobilních telefonů v rádiu, tak jako Jan Doležal z Prahy, který na nábřeží přišel s rodinou. "Zajímavý byl začátek, kde ohňostroj korespondoval s rytmem, a pak jak gradoval. Závěr se povedl," řekl. Na novoroční ohňostroje se prý chodí dívat každoročně. "Myslím si, že každý rok je hezký. Efekty se mění a zlepšují. Letos byly jiné než v minulosti," míní.

Prahu ozářil 1. ledna v podvečer tradiční novoroční ohňostroj.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Paní Jitka přijela z Benešova, výlet podle svých slov spojila i s novoroční procházkou po metropoli. "Zaujala mě barevnost ohňostroje a barevné hodiny, které jako by naznačoval. To bylo docela originální," líčila dojmy.

Samotná světelná show byla po úvodní trikolóře rozdělena do pěti časových historických obrazů - Sametová revoluce, Spartakiáda, Kat a blázen, Kolem světa a zpět, Blýská se na lepší časy.

Tradiční novoroční ohňostroj na pražské Letné.

Foto: Milan Malíček, Právo

Název Stroj času je původní název metronomu na Letné z roku 1991. První tři obrazy show připomněly vybraná období 20. století, čtvrtý 19. století a v pátém se ohňostroj zase vrátil do současnosti. Jednotlivé části oddělilo tikání hodin a gong.

K prvnímu obrazu na téma sametové revoluce autoři přiřadili kromě hudby Johna Williamse Victory Celebration také zvukový záznam dobového vysílání Československé televize. Efekty zářily v národních barvách - červené, modré a bílé.

Tradiční novoroční ohňostroj na pražské Letné.

Foto: Milan Malíček, Právo

Autoři show také zařadili vzpomínku na osmdesátá léta s písní Poupata od Michala Davida. Na spartakiádní cvičení upomenula i červeno-zelená choreografie pyrotechnických prvků. Naopak například čtvrtý obraz doprovodila symfonie z Nového světa od Antonína Dvořáka. Závěr nazvaný "Blýská se na lepší časy" odkázal na současnost. Doprovodila ho skladba Europa od americké kapely Globus. Pompézní finále v zářivých barvách mělo ukázat Evropu jako jeden celek a pozici Čechů v ní.

Ohňostroj nad brněnským hradem Špilberk

Foto: Igor Zehl, ČTK

Okolí odpaliště hlídali strážníci městské policie, připraveni k zásahu byli hasiči i záchranáři. Doprava byla omezena na mostech a v ulicích okolo nábřeží. Dopravní podnik po skončení ohňostroje posílil linky metra.

Prahu ozářil 1. ledna v podvečer tradiční novoroční ohňostroj.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Ohňostroj stál 988 201 korun bez DPH.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků