Hlavní obsah
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Foto: Petr Horník, Právo

Navyšování důchodů podle ČSSD zvedne výdaje o 120 miliard, tvrdí Nečas

Místopředseda ODS Petr Nečas ve čtvrtek nekompromisně zkritizoval předvolební sliby konkurenční ČSSD vůči důchodcům. Zajištění penze ve výši 74 procent z čisté mzdy je podle něj největší lež za posledních dvacet let a s "úplatkem" zvaným 13. důchod povede ke kolapsu celého důchodového systému, uvedl v tiskové zprávě exministr sociálních věcí. Pokud nemají senioři za dvacet let žít v chudobě, měla by se dokončit penzijní reforma ODS, doplnil Nečas.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Foto: Petr Horník, Právo
Navyšování důchodů podle ČSSD zvedne výdaje o 120 miliard, tvrdí Nečas

Nečas odkázal na sliby uvedené v oranžové knize sociálních demokratů, kde například slibují "zajištění náhradového poměru na úrovni 74 procent k průměrné čisté mzdě“. To je podle Nečase největší lží za posledních dvacet let.

"Návrh znamená zvýšení výdajů na důchody o více než třetinu, o zhruba 120 miliard korun. ČSSD ignoruje doporučení všech renomovaných domácích i zahraničních institucí, vyzývajících k důchodové reformě. Její populistické návrhy na zvýšení důchodů by vedly k výraznému zvýšení důchodového pojištění,“ uvedl Nečas.

 

Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě.

Slib jednorázového příspěvku k důchodu ve výši 2 400 korun zvaného 13. důchod označil místopředseda ODS za úplatek, který vedle odmítání jeho reformy a plošného navyšování penzí povede ke kolapsu celého důchodového systému.

Vlastní reformu ODS obhajoval Nečas tím, že v případě jejího dokončení by se mohly důchody zvednout až o dvacet procent.

"Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě,“ prohlásil Nečas a dodal, že je potřeba lidi především motivovat, aby si ukládali více finančních prostředků do penzijních připojištění se státním příspěvkem a do životního pojištění.

V oblasti soukromých důchodů podporuje ODS například vznik různě zaměřených penzijních plánů a oddělení majetku vlastníků a klientů penzijních fondů. Ve veřejném důchodovém pojištění pak odvod plateb za náhradní doby pojištění údajně umožní snížit pojistné na důchodové pojištění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků