Hlavní obsah
Organizátoři rozdávali účastníkům akce zelené karty s portrétem Miloše Zemana. Foto: Petr Horník, Právo

Národe, probuď se! Stovky lidí přišly k Pražskému hradu podpořit Zemana

U Pražského hradu v Praze se v sobotu odpoledne sešlo několik set příznivců prezidenta Miloše Zemana, aby mu před druhým výročím jeho nástupu do úřadu vyjádřili podporu. Akci nazvanou Národe, probuď se! pořádala Strana práv občanů. Účastníci nad hlavami nesli transparenty a symbolické zelené karty. Z pódia promluvil i prezident, který krátce předtím položil u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka věnec ke 165. výročí jeho narození.

Organizátoři rozdávali účastníkům akce zelené karty s portrétem Miloše Zemana. Foto: Petr Horník, Právo
Národe, probuď se! Stovky lidí přišly k Pražskému hradu podpořit Zemana

Právě o Masarykovi mluvil prezident i před svými příznivci. Připomněl jim jeho odvahu, kdy nebyl uctívaných prezidentem, ale byl opovrhovaný veřejným míněním kvůli tomu, že mimo jiné vystupoval v případu Leopolda Hilsnera odsouzeného za vraždu švadleny Anežky Hrůzové na jeho obranu a požadoval revizi procesu.

Na Hradčanském náměstí před Pražským hradem se sešly stovky lidí.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Miloš Zeman položil věnec k pomníku TGM na Hradčanském náměstí při příležitosti 165. výročí jeho narození

Foto: Petr Horník, Právo

"Mnohokrát se mu (Masarykovi) stalo, že mu dav vytloukl okna a studenti mu pískali u přednášek. Pak odešel do exilu a vrátil se jako prezident," řekl účastníkům demonstrace Zeman a současně poděkoval svolavateli akce Janu Velebovi za odvahu, že shromáždění zorganizoval v Praze, tedy v jediném kraji, kde prezidentské volby vyhrál jeho protikandidát Karel Schwarzenberg. "To chce taky kus odvahy," ocenil v této souvislosti Velebu Zeman.

Lidé dorazili na Hradčanské náměstí s transparenty vyjadřujícími podporu českému prezidentovi.

Foto: Petr Horník, Právo

Na demonstraci dorazili i Zemanovi příznivci z Kyjova.

Foto: Petr Horník, Právo

Vystoupení na pódiu mohli účastníci akce sledovat i na velkoplošné obrazovce. Zemanovy příznivce bylo možné poznat mimo jiné podle placek, které měli připnuté na kabátech a bundách a byl na nich prezidentův portrét s nápisem Stojím za svým prezidentem. Zemanův portrét bylo vidět i na zelených kartách, které jim rozdali organizátoři akce a mají být protiváhou červených karet, které vystavují Zemanovi jeho kritici.

Prezident Miloš Zeman uctil na Pražském hradě památku T. G. Masaryka.

Foto: Petr Horník, Právo

Na transparentech, které se objevily nad hlavami demonstrujících, bylo možné číst nápisy jako "Miloš Zeman - záruka české státnosti", "Podpora Zemana - podpora demokracie" nebo "Demokracie končí tam, kde začíná signál České televize". Mezi příznivci Zemana se ale objevilo i pár jeho kritiků, z nichž jeden do davu vykřikl "Miloše do koše".

Na demonstraci přednesl svůj projev Tomio Okamura.

Foto: Petr Horník, Právo

Na demonstraci vystoupili s projevem i představitelé některých parlamentních stran. Byli mezi nimi Tomio Okamura z Hnutí Úsvit a Vojtěch Filip z KSČM.

Mezi účastníky demonstrace Národe probuď se! byl i předseda KSČM Vojtěch Filip a herec Ivan Vyskočil.

Foto: Petr Horník, Právo

Zeman se stal prezidentem v první přímé volbě hlavy státu, dříve ji vybírali poslanci a senátoři. Lidé mu dali v hlasovacím finále přednost před předsedou TOP 09 Schwarzenbergem. Už toto klání společnost rozdělilo. A ačkoli Zeman v inauguračním projevu zdůraznil, že chce být prezidentem všech občanů, stále proti němu stojí značná skupina odpůrců.

Zelené karty byly odpovědí na červené karty, které loni v listopadu rozdávali prezidentovi odpůrci na Národní třídě.

Foto: Petr Horník, Právo

Související téma

Prezident Miloš Zeman předal při příležitosti státního svátku 28. října 2013 nejvyšší státní vyznamenání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků