Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Adéla Taitlová, Právo

Nad ránem přišlo jaro. Podle pověry můžete postavit vejce na špičku

Sláva, jaro je tady! Přišlo dnes, tedy v pátek 20. března, přesně ve 4.49 hodin středoevropského času a úředně se nám objevuje Slunce jako jarní – hřejivé, sílící, někdy i nebezpečné.

Ilustrační foto Foto: Adéla Taitlová, Právo
Nad ránem přišlo jaro. Podle pověry můžete postavit vejce na špičku

„Existují jasné důkazy, že jarní rovnodennost slavili už Keltové, Germáni, Májové, Řekové nebo Římané. Pro řadu dávných civilizací ve 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem v této době dokonce začínal nový rok, dosud to tak praktikují například vyznavači pársismu. Připomeňme i pověru, že pouze v den jarní rovnodennosti postavíme syrové vejce na špičku,“ říká ke dni, který byl od pradávna považován za symbol nových nadějí, ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

„Dnešní význam jarní rovnodennosti je však výrazně menší. Křesťané od ní sice odvozují Velikonoce, ale pro astronomy je pouze okamžikem, kdy střed slunečního kotouče překročí světový rovník v souhvězdí Ryb,“ vysvětluje astronom.

Jak doplňuje, učebnicové poučky o tom, že rovnodennost nastává 21. března, už neplatí. Ve 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011, znovu to bude až roku 2102. „Za změnu data mohou přestupné roky. Vzácně může rovnodennost být i 19. března. Poslední výskyt byl roku 1796, příští bude v roce 2048,“ dodává.

A neplatí ani to, že by o rovnodennosti byl den stejně dlouhý jako noc. Sluneční kotouč není bod a jeho paprsky se navíc v atmosféře ohýbají, takže v den rovnodennosti je Slunce viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut, pod obzorem je jen 11 hodin a 50 minut.

A jak je to se zmíněným vajíčkem? Nejjednodušší je nasypat na bílou rovnou podložku trochu kuchyňské soli. Drobná zrníčka soli mají tvar krychliček, a pokud je ze stolu opatrně odfouknete, aby nebyla příliš vidět, bude vajíčko stát jen pomocí pár krystalků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků