Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Na Zlínsku skončil stav nebezpečí, zákaz vstupu do lesů dál platí

Úterní půlnocí skončil na části Zlínska nejnižší z krizových stavů, které může vláda nebo kraj vyhlásit při mimořádných událostech. Prodloužení stavu nebezpečí kvůli africkému moru prasat po jeho třicetidenní lhůtě nepotvrdila vláda, jež zrušila své pondělní zasedání.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Na Zlínsku skončil stav nebezpečí, zákaz vstupu do lesů dál platí

I tak ale budou pokračovat všechna dosavadní opatření, která nastolil Zlínský kraj spolu se Státní veterinární správou ČR (SVS).

„Vyzval jsem ředitele SVS, aby dál udržel v platnosti opatření přijatá v souvislosti s mimořádným stavem. Jde především o zákaz vstupu do lesů a polí v oblasti nákazy a zachování pachových a elektrických ohradníků kolem ní. Ty kompetence veterinární správa ze zákona má,“ sdělil v úterý po poledni hejtman Jiří Čunek (KDUČSL).

Opatření platí

V dopoledních hodinách vyčkával na případné rozhodnutí premiéra a vlády ohledně prodloužení krizového stavu.

„V pondělí večer jsem hovořil s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), který je názoru, že stav nebezpečí by měl trvat nadále. Tvrdil, že o tom hodlá přesvědčit premiéra. Dal jsem mu čas do úterního poledne. Asi se o to snažil, ale rozhodnutí vlády nemám, proto jsem se rozhodl informovat média o stavu věci,“ podotkl Čunek. K prodlužování stavu nebezpečí naopak nevidí důvod ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj už byla opatření k odvrácení bezprostředního ohrožení učiněna. Pro prodloužení podle něj nejsou naplněny podmínky krizového zákona.

Prodlužování krizového stavu není vhodným nástrojem ke zvládnutí situace
Milan Chovanec

Mimořádná opatření jsou na jeho základě přijímána ve chvíli, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek a životní prostředí a toto riziko není možné odvrátit běžnou činností např. krajů a obcí nebo složek integrovaného záchranného systému.

Stav nebezpečí vyhlásil Čunek na katastrálním území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Mimořádný stav měl umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali z ohniska nákazy. Zároveň měl zabránit divokým prasatům z okolí vstupu do zasažené oblasti.

Armádní veterináři v kafilérce zůstávají

Podle mluvčího SVS Petra Majera v úterý krajská veterinární správa vydala rozhodnutí o mimořádných veterinárních opatřeních, platná jsou od úterní půlnoci.

„Kontinuálně tak bude platit zákaz vstupu veřejnosti do lesů v rizikové oblasti a dojde k zachování elektrických ohradníků a obměny pachových ohradníků,“ řekl Právu Majer.

Nemění se ani nasazení čtyřčlenného armádního týmu do veterinárního asanačního ústavu Mankovice na Novojičínsku. Dva vojenští veterináři a další dva civilní zaměstnanci Armády České republiky tak budou i nadále pitvat divoká prasata přivezená ze Zlínska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků