Hlavní obsah
 

Na Žižkově vyvrcholilo masopustní období bujarým průvodem

Průvodem masek vyvrcholily v úterý odpoledne masopustní oslavy na pražském Žižkově. Rej masek, v jejichž čele byla postava „žižkovského Pepíka” rozdováděl ulice městské části a přilákal stovky lidí. Kromě zpěvu a tance si lidé mohli užívat i vybraných masopustních pochoutek.

 
Na Žižkově vyvrcholilo masopustní období bujarým průvodem

Z náměstí Jiřího z Poděbrad vyšel průvod v 17:00 směrem ke stadionu Viktorie Žižkov na náměstí Radost.

„Očekávám, že přijde kolem tisícovky lidí. Žižkovský Pepík průvod vede, mezi maskami nechybí Smrtka, což je symbol masopustu,” jmenuje Jana Belecová, radní Prahy 3 pro kulturu. Nechyběly ani tradiční masopustní masky medvěda či kobyly a uprostřed průvodu jel koňský kočár.

Masky průvodu, kterým vyvrcholil masopust v pražské městské části Žižkov.

Foto: Novinky

Petr Stolař, který ovšem není rodilý Žižkovák, ztvárnil oblíbenou postavu žižkovského Pepíka po dvanácté. „Každoročně je to velká sláva a zábava,” řekl Novinkám Petr Stolař, který ovšem není rodilý Žižkovák.

Žižkovský masopust se letos konal po dvacáté sedmé. Patří mezi nejstarší a nejoblíbenější akce tohoto druhu v Praze. Masopustní průvod v úterý vyrazil i na Břevnově, z křižovatky Bělohorská směrem k Břevnovskému klášteru se vypravil v 15:45. Letos se konal už 26. ročník.

Masky průvodu, který prošel pražskou městskou částí Žižkov.

Foto: Novinky

Masopust označuje slavnostní období mezi Vánocemi a postním obdobím před Velikonocemi. Počátek masopustu je stanoven po svátku Tří králů, konec závisí na datu Velikonoc a nastává v rozmezí od poloviny února do začátku března. Toto období je spojeno s nejrůznějšími oslavami, které vrcholí poslední dny průvody masek.

Toto období je také spjaté s tučným jídelníčkem. Kromě masitých jídel patří mezi tradiční masopustní pochoutky i nejrůznější koblihy a koláče. Lidé se tak připravovali na postní dobu, která začíná na Popeleční středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků