Hlavní obsah

Na Žďársku v bouřce padaly stromy, bahno zaplavilo ambulance nemocnice v Novém Městě

Hasiči na Vysočině vyjížděli po středečních bouřkách k více než 80 událostem, nejčastěji na Žďársko. Napršelo i přes 40 litrů na metr čtvereční. Hasiči odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu ze sklepů a odklízeli bahno ze silnic. Bláto po bouřce vytopilo ambulance nemocnice v Novém Městě na Moravě, které jsou kvůli tomu ve čtvrtek ráno uzavřené.

Na Žďársku v bouřce padaly stromy, bahno zaplavilo ambulance nemocnice v Novém Městě

Podle mluvčí novoměstské nemocnice Tamary Peckové nateklo po bouřce bláto do ambulance závodního lékaře a infekční ambulance. „Bláto, které znečistilo ambulance a čekárny, úklidová firma odstraňuje od pěti hodin ráno. Jedna část už je v pořádku. Myslíme, že by to mohlo být uklizené okolo desáté hodiny. Objednané pacienty jsme obvolali, situaci chápou,“ řekla Pecková.

Podle mluvčí hasičů Petry Musilové zasahovali nejvíce mezi 18:00 a 22:00.  „Později se začala situace v kraji postupně uklidňovat a v pozdních večerních a nočních hodinách už bylo minimum výjezdů v souvislosti s počasím,” uvedla Musilová.

Srážky ve středu 19. června

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Nejpostiženější podle ní bylo okolí Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí a Nového Města na Moravě. Podle údajů o srážkách uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu napršelo ve středu večer v Novém Městě na Moravě přes 36 litrů na metr čtvereční, ve Velkém Meziříčí 43 litrů a ve Vatíně, který leží také na Žďársku, to bylo přes 44 litrů.

Kvůli čerpání vody zasahovali hasiči také v okolí Náměště nad Oslavou na Třebíčsku.

w

Na Prostějovsku už potřetí za týden

Ve středu odpoledne hasiči zasahovali také v Olomouckém kraji, a to u tří desítek případů. Pomáhali hlavně při odčerpávání vody. Silné bouřky s přívalovými dešti zasáhly hlavně Prostějovsko, kde způsobily problémy v Čechách pod Kosířem, Senici na Hané a okolí, kolem Konic a na dalších místech.

"Jde hlavně o čerpání vody a naplaveniny," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucký kraj se s následky bouře potýká za uplynulý týden už potřetí za sebou. Ve všech třech případech působily nejvíce problémů právě na Prostějovsku.

Rybník přetekl

Bouřky zaměstnaly hasiče i na jihu Moravy. Třináct výjezdů měli hasiči na Brněnsku, sedm na Vyškovsku a pět na Hodonínsku. „V Bučovicích se voda dostala do jídelny místní školy. Následky zde odstraňuje bučovická dobrovolná jednotka,” uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Lidé uklízejí bahno z ulice v Tvorovicích na Prostějovsku. Oblast zasáhly silné bouřky už třikrát během jednoho týdne. Záběr ze 14. června.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Lidé ohlásili také protržení hráze rybníka Borky u Lubného. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že se je hráz nepoškozená, nicméně přívaly vody přetékají přes její horní okraj. Situaci proto dál sledovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků