Hlavní obsah
Český prezident Václav Klaus (vpravo) přivítal chorvatského kolegu Iva Josipoviče. Foto: Jan Handrejch, Právo

Na výjimce z Lisabonské smlouvy bychom měli trvat, míní Klaus

Nechceme komplikovat vstup vaší země do EU, ale měli bychom trvat na výjimce z Listiny základních práv EU. S tímto resumé seznámil novináře prezident Václav Klaus, který v úterý na Pražském hradě přivítal svůj chorvatský protějšek Iva Josipoviče.

Český prezident Václav Klaus (vpravo) přivítal chorvatského kolegu Iva Josipoviče. Foto: Jan Handrejch, Právo
Na výjimce z Lisabonské smlouvy bychom měli trvat, míní Klaus

Český prezident dojednáním výjimky podmínil v roce 2009 svůj odkládaný podpis pod Lisabonskou smlouvou. Podle původních plánů se měla v EU ratifikovat při přistoupení první nové členské země. Tou by mohlo být příští rok právě Chorvatsko.

"Nevidím sebemenší důvod, abychom jako Česká republika od tohoto našeho požadavku ustupovali. Ale ubezpečil jsem pana prezidenta, že se budeme maximálně snažit, aby to v žádném případě nebylo jakýmkoliv komplikujícím faktorem pro přijetí Chorvatska do Evropské unie," řekl Klaus. Zdůraznil, že ČR podporuje vstup Chorvatska do EU a považuje ho za blízkou zemi.

Vláda může narazit v Senátu

Schvalování výjimky a potažmo i chorvatského vstupu může v ČR zkomplikovat to, že ČSSD získala většinu v Senátu. Místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD) v prosinci varovala, že pokud by vláda prosazovala smluvní zakotvení výjimky, riskovala by odmítnutí v Senátu. "Ta výjimka je pro nás prostě nepřijatelná," prohlásila Gajdůšková. Sociální demokraté mají po loňských volbách v Senátu nadpoloviční většinu a vláda k přijetí mezinárodních smluv potřebuje souhlas obou komor parlamentu.

Prezident Václav Klaus

Foto: Jan Handrejch, Právo

Klaus výjimku z Listiny základních práv EU připojenou k Lisabonské smlouvě zdůvodnil obavou o prolomení takzvaných Benešových dekretů a souvisejícími majetkovými nároky bývalých sudetských Němců. Na rozdíl od české vlády tvrdil, že takové riziko kvůli schválení listiny existuje.

Výjimka politickou scénu rozdělila. Podle levice a odborů by kvůli ní Češi nemohli u evropských orgánů uplatnit svá sociální, pracovněprávní a další lidská práva. Podle ODS je naopak výhodou, že ČR údajně nebude díky výjimce tolik vázána k naplňování rozsáhlých sociálních práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků