Hlavní obsah

Na Sněžce se zřítila část polské observatoře

Část polské meteorologické observatoře na Sněžce se v pondělí pod tíhou sněhu zřítila. Budova byla již od minulého týdne evakuována, protože v objektu začaly praskat stěny, kroutit se podlahy a nešla otevírat okna. Novinkám to potvrdila mluvčí Krkonošského národního parku Alena Drahná.

Na Sněžce se zřítila část polské observatoře

"Spadla horní část observatoře, kde byly meteorologické antény. Ty spadly na tu nejnižší část," řekla Drahná s tím, že se celá událost stala již v pondělí. Budova byla přitom již minulý týden evakuována, protože hrozilo nebezpečí jejího zřícení [celá zpráva].

Na místo podle mluvčí již z polské strany dorazil statik, který rozhodne, zda bude budovu možné opravit, nebo zda bude muset být stržena celá. Přístupové cesty na nejvyšší českou horu jsou nyní z polské strany uzavřené.

Vrchol Sněžky opět provětral orkán.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Vrchol Sněžky opět provětral orkán.
FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Informace meteorologů z observatoře na Sněžce jsou nezbytné pro horskou službu i pro turisty, kteří se v oblasti vydávají na horské tůry. Bez předpovědi počasí v oblasti Sněžky by mohla být zavřena tamní turistická stezka. Rozhodnout o tom bode muset polská správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s kolegy z českého KRNAPU. Meteorologové sice již v minulém týdnu část nezbytných přístrojů umístili do vedlejšího objektu, není ovšem jisté, zda okolnosti dovolí obnovit činnost meteorologické stanice. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků