Hlavní obsah
 

Na severu sněží, jinde komplikuje dopravu silný vítr

Silné vydatné srážky v kombinaci s větrem komplikují v úterý dopravu. Napilno mají silničáři, kteří se snaží udržet vozovky na severu republiky sjízdné, i hasiči, kteří musí ve středních Čechách či na Vysočině odklízet polámané stromy.

 
Na severu sněží, jinde komplikuje dopravu silný vítr

Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. Silničáři v Libereckém kraji uzavřeli podle serveru Dopravních informací kvůli sněžení pro vozidla nad 3,5 tuny cestu přes Oldřichovské sedlo z Oldřichova v Hájích na Raspenavu. Pětikilometrový úsek bude pro nákladní vozidla uzavřen minimálně do půlnoci.

Silnice nad Harrachovem na záběru dopravní kamery

Foto: Dopravniinfo.cz

Problémy mohou mít v případě přetrvávajícího silného sněžení kamiony ve stoupání na Kořenov a Harrachov a dál do Polska. K zablokování provozu na 17kilometrovém úseku z Tanvaldu na Harrachov stačí jediný kamion uvízlý v kopci. Zatím je silnice pro kamiony průjezdná, silničáři ale řidičům doporučují alternativní trasu do Polska po silnici 35 přes Hrádek nad Nisou. Je jen mokrá a bez problémů sjízdná.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, rozbředlý sníh je místy i na hlavních tazích. „Opatrní by měli být motoristé také třeba na libereckém Ještědu,” řekl Petr Šén ze Silnic Libereckého kraje.

Sníh a vítr komplikují dopravu i v Krušných horách. „Co mi hlásili z horské služby, tak je problém z křižovatky v Loučné ve směru na Klínovec (1244 m), kde je to ucpané,“ uvedl meteorolog z Šindelové v Krušných horách Rudolf Kovařík.

„Kdo jede na Boží Dar, tak musí počítat s tím, že tam je 25 centimetrů nového sněhu. Je tam velice nepříjemné počasí, protože fouká velmi nepříjemný vítr od 50 do 70 metrů za vteřinu v nárazech a tvoří se tam sněhové jazyky a závěje,“ popisoval meteorolog.

„Silnice jsou průjezdné pouze ve chvíli, kdy projede pluh, a jindy je velký problém projet, týká se to například úseku od Abertamské zatáčky nahoru na Boží Dar,“ dodal Kovařík, podle kterého lze očekávat ještě dnes deset centimetrů sněhu a do středečního rána dalších dvacet.

Silnice v Kořenově

Foto: Dopravniinfo.cz

„Padá těžký sníh, ale před polednem se to roztrhalo a sněžit přestalo,“ uvedl šéf zimní údržby silnic v Karlovarském kraji Josef Bulka. „Sníh dáváme na stranu a roztahuje se to. Samozřejmě že než přijede pluh, tak sníh problémy dělá,“ dodal Bulka.

Hasiči dopoledne hlásili zásahy u čtrnácti případů v souvislosti s meteorologickou situací v kraji. „Jednalo se o dvanáct padlých stromů a dvě čerpání vody. Události jednotky průběžně řeší bez komplikací,“ uvedl mluvčí hasičů Jiří Markusek.

Tisíce lidí bez proudu

Ve středních Čechách hasiči od půlnoci odstraňovali ze silnic čtyři popadané stromy, a to na Rakovnicku a Mladoboleslavsku, a dva případy se staly v okrese Praha-východ.

Kvůli drobnému sněžení hasiči častěji vyjíždějí také k dopravním nehodám. Ráno zasahovali zejména na třetím kilometru dálnice D8 ve směru do Prahy u hromadné nehody čtyř aut. Jeden člověk byl lehce zraněn, dálnice byla dočasně neprůjezdná.

Husté sněžení a nárazový vítr komplikovaly situaci na silnicích ve vyšších polohách Olomouckého kraje. „Na Jesenicku a Šumpersku je veškerá naše technika nepřetržitě v terénu od brzkých ranních hodin. Děláme všechno pro to, aby byly nám svěřené úseky silnic v regionu s opatrností sjízdné,“ řekla Právu v úterý v poledne Iveta Štočková, mluvčí společnosti Eurovia, která se v kraji stará o silnice I. třídy.
Problémy byly podle jesenické policejní mluvčí Terezy Neubauerové jen mezi Lipovou Lázní a Vápennou, na Pomezí, kde uvízlo několik kamionů. „Poté, co to tam silničáři posypaly, se jim podařilo kopec přejet a situace je tam už příznivější,“ uvedla.

Silný vítr zaměstnal hasiče i na Vysočině. Prozatím měli zhruba 20 výjezdů kvůli popadaným větvím a stromům.

Silný vítr se v úterý ráno přehnal i přes jižní Čechy, kde lámal a vyvracel stromy. Kvůli popadaným stromům musela být v úterý ráno uzavřena například silnice první třídy mezi Vimperkem a Strážným na Prachaticku, kterou využívají především řidiči kamionů při tranzitu do Německa.

„Hasiči vyjížděli k zásahům zhruba od úterní páté hodiny ranní a odstraňovali následky silného větru. Nejvíce práce měly jednotky na Prachaticku,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že jen během úterního dopoledne vyjeli jihočeští hasiči k více než sedmdesáti událostem.

Hasiči na jihu Čech odstraňovali polámané stromy

Foto: HZS Jihočeského kraje

Kvůli větru je v tuto chvíli také tisíc pět set domácností bez elektřiny, brzy ráno to bylo dokonce sedm tisíc domácností.

Kolem 16 500 domácností bylo bez proudu i na jižní Moravě. V distribuční síti společnosti E.ON jde o 14 500 domácností, u ČEZ o 2000 domácností.

Vítr lámal větve i na jihu Moravy

Foto: kraje Jihomoravského HZS, ČTK

Na severovýchodě ČR by podle varování meteorologů mohlo v úterý napadnout až 25 centimetrů sněhu, jinde to bude asi 15 centimetrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků