Hlavní obsah
Archeoložka z rychnovského muzea Martina Beková ukazuje nalezený meč. Foto: David Taneček, ČTK

Na Rychnovsku našli 3000 let starý meč, je stále ostrý jako břitva

Bronzový meč, jehož stáří odborníci odhadují na 3000 let, objevil náhodný nálezce na Rychnovsku. Ve čtvrtek o tom informovala archeoložka rychnovského muzea Martina Beková.

Archeoložka z rychnovského muzea Martina Beková ukazuje nalezený meč. Foto: David Taneček, ČTK
Na Rychnovsku našli 3000 let starý meč, je stále ostrý jako břitva

Zbraň je zdobená jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je stále ostré jako břitva, řekla Beková. Nález označila za mimořádný. Podobně starý meč byl na Rychnovsku naposledy objeven před 130 lety.

„Bronzový meč s jazykovitou rukojetí je datovaný do období kolem roku 1200 před naším letopočtem, náleží kultuře lužické. Nálezy této kultury jsou ve východních Čechách četné, ale neplatí to o mečích,” řekla Beková. Podle ní v posledních desetiletích nálezů pravěkých mečů není v celé ČR více než pět.

Přesné místo objevu archeologové tají z důvodu ochrany lokality. Při dohledávce našli v místě uložení ještě nýty, které sloužily k uchycení rukojeti meče z organického materiálu, a v okolí také bronzové kopí z přibližně stejné doby.

„Mohu k tomu říci jen to, že nález je z jižní části Rychnovska, byl učiněn zcela mimo známé lokality,” řekla Beková.

Nálezce se pochlubil známému

Archeologům předal nález spolupracovník muzea, kterému se mečem pochlubil známý. „Tento ojedinělý nález mi byl nahlášen v sobotu večer. Meč byl předán jen o pár hodin později v neděli ráno. Náhodný nálezce původně ani netušil, co má v rukou, ale naštěstí se pochlubil svému známému, který zprostředkoval vše potřebné,” uvedla Beková. Podle ní muž, který meč našel, zažádá o nálezné.

Náhodný nálezce objevil na Rychnovsku bronzový meč.

Foto: David Taneček, ČTK

Archeologové se kloní k verzi, že meč byl do země uložen při náboženském rituálu. „S největší pravděpodobností jde o tzv. monodepositum, tedy o ojedinělý předmět uložený do země. Pro mladší dobu bronzovou je to typické. Archeologové to vysvětlují buď jako uložení materiálu na horší časy či oběť bohům. V případě nového objevu meče se jedná s největší pravděpodobností právě o votivní dar neznámému božstvu,” uvedla Beková.

Dosud poslední podobný objev byl na Rychnovsku zaznamenán v roce 1892 v obci Lipovka, tehdy šlo o železný meč ze starší doby železné. „Bohužel u něj neznáme nálezové okolnosti, které jsou pro archeology stejně důležité jako samotný nález. I tak je tento halštatský meč natolik významným objevem, že je uváděn v archeologickém třídění jako meč typu Lipovka označující podobné nálezy i v rámci Evropy,” uvedla Beková.

Meč z Lipovky skončil v Národním muzeu v Praze, nový nález bronzového meče zůstane v rychnovském muzeu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků