Hlavní obsah
Na Pustevnách na Vsetínsku se začal stavět nový Libušín. Na místě vyhořelé chaty, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, stojí již nový základ a několik trámů. Foto: Dalibor Glück, ČTK

Na Pustevnách začala obnova vyhořelé chaty Libušín

Uložením prvních trámů začala v pátek 16. června na Pustevnách v Beskydech obnova vyhořelé národní kulturní památky - chaty Libušín. Objekt plameny zcela zničily v noci z 2. na 3. března 2014.

Na Pustevnách na Vsetínsku se začal stavět nový Libušín. Na místě vyhořelé chaty, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, stojí již nový základ a několik trámů. Foto: Dalibor Glück, ČTK
Na Pustevnách začala obnova vyhořelé chaty Libušín

Podle Jindřicha Ondruše, ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které má chatu ve správě, by hrubá stavba měla stát do konce letošního roku.

Libušín, symbol beskydských Pusteven, patřil k oblíbeným cílům českých i zahraničních turistů. Vznikl v roce 1899 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Jméno nesl po kněžně Libuši.

Ministr kultury Daniel Herman a ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš (vpravo) navštívili 16. června Pustevny na Vsetínsku, kde se začala obnovovat chata Libušín.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Po požáru sbírali odborníci zbylé ohořelé kusy, část z nich se podařilo rekonstruovat, nebo posloužily jako podklad pro tvorbu nových prvků.

Na obnovu Libušína byla vypsána sbírka, do které se na darech od lidí, obcí, měst, krajů a dalších institucí sešlo na 16 miliónů korun. Významně přispělo i ministerstvo kultury, velká část prostředků na obnovu, která přijde asi na 100 miliónů korun, půjde z pojistky.

Hrubá stavba obnoveného Libušína by měla stát do konce letošního roku.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Lesy ČR věnovaly na obnovu Libušína dřevo, které se těžilo v zimě v nejbližším okolí chaty podobně jako při původní stavbě. Těžbu a svoz zajistily rovněž jako dar Vojenské lesy a statky ČR. [celá zpráva]

Z torza použitelné jen málo

„Tesaři v odborné firmě, která má zkušenosti s podobnými opravami, museli dodržet tradiční postupy uložení a opracování dřeva,“ zdůraznil Jindřich Ondruš.

Jen asi 20 procent trámů je v nové stavbě původních, získaných z torza chaty po požáru. Roubení začalo v nejstarší části objektu zvané Parmova krčma. Ohořelé zbytky na spáleništi chránila před zahájením obnovy před drsnými klimatickými podmínkami Beskyd silná střešní konstrukce, ta bude odstraněna asi na podzim.

Chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech zachvátil požár v noci z 2. na 3. března 2014 a z velké části ji zničil.

Foto: Valašské muzeum v přírodě

Prozatímní vyšetřování vedlo kriminalisty k závěru, že požár vznikl v tělesu komína. Obvinění z obecného ohrožení sdělili padesátiletému muži z Karvinska, který se v roce 2007 podílel na opravách komínů Libušína. Případ mířil k soudu.

„Spis se nám od soudu vrátil k dalšímu prošetření, aktuálně byl zadán nový odborný posudek,“ sdělil v pátek Právu mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Chata by měla opět začít sloužit na podzim 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků