Hlavní obsah

Na pražské Staroměstské náměstí se vrátil mariánský sloup

Na Staroměstské náměstí v Praze se ve čtvrtek vrátil mariánský sloup, jde o repliku sloupu, který byl stržen v roce 1918. Dílo budí kontroverze. Zastánci v něm spatřují symbolickou vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války, odpůrci ho vnímají jako symbol mnohaleté habsburské nadvlády a útlaku národa.

Na pražské Staroměstské náměstí se vrátil mariánský sloup

Sloup, který vytvořil sochař Petr Váňa, vztyčil na náměstí jeřáb. Na jeho vrcholu pak umístil sochu Panny Marie, která byla před vztyčením uložena před Týnským chrámem.

Pražští zastupitelé v minulosti opakovaně odmítli vyjádřit s umístěním repliky původního sloupu souhlas. Situace se změnila koncem letošního ledna, kdy se v zastupitelstvu našla většina, která původní nesouhlasné stanovisko změnila. V návaznosti na to technická správa komunikací (TSK) povolila stavbě zábor veřejného prostranství.

Na Staroměstském náměstí byla vztyčena replika Mariánského sloupu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Spory o návrat sloupu se vedly od 90. let minulého století. O jeho návrat na náměstí se zasazovala Společnost pro obnovu mariánského sloupu, pro niž sochař Petr Váňa repliku z pískovce vytvořil.

Sloup je vysoký téměř 16 metrů, dva metry má pozlacená socha Panny Marie. V nárožích soklu jsou čtyři sochy andělů symbolizující čtyři ctnosti.

Usazování sochy na vrchol mariánského sloupu

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků