Hlavní obsah
Rekonstrukce zásahu Veřejné bezpečnosti. Foto: Jan Pecha, Novinky

Na policejním dni předvedly zásah URNA i Veřejná bezpečnost

V slunečnou neděli se konal v pražských Letňanech sedmý ročník Dne s policií a zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, kde se představily všechny části integrovaného záchranného systému a složky policie. Objevila se i historická vozidla Veřejné bezpečnosti (VB) v představení pro veřejnost.

Rekonstrukce zásahu Veřejné bezpečnosti. Foto: Jan Pecha, Novinky
Na policejním dni předvedly zásah URNA i Veřejná bezpečnost

Celý den byl zahájen s trochou nadsázky klasickou bondovskou melodií, kterou zahrál orchestr Hradní stráže a Policie ČR. Po následném slavnostním nástupu již přišla na řadu vystoupení. První z nich bylo předvedení zásahu policie z 50. let a 70. let.

Zábava pro diváky pak přidávala na hlasitosti, když svoje zásahy proti nepříteli předvedly i aktivní zálohy Armády České republiky. Plně vyzbrojeni ukázali, jak útočit i jak se stahovat pod palbou. Rychlost nasazení prokázala i Cizinecká policie, která byla v připraveném scénáři přepadena. Kontrolovaný seskok z kilometrové výšky na cíl přidal mezi ukázky svých kolegů Útvar rychlého nasazení (URNA).

Seskok příslušníků URNA

Foto: Jan Pecha, Novinky

Cizinecká policie zneškodňuje útočníky

Foto: Jan Pecha, Novinky

U policie i záchranářů slouží také velké množství zvířat, která nemohla na této události chybět. Disciplinovaní policejní psi předvedli například, jak na povel dokážou zneškodnit pachatele. U psů záchranářů bylo možné obdivovat jejich perfektní výcvik při simulovaném výsadku z vrtulníku.

Simulování výsadku z vrtulníku

Foto: Jan Pecha

Mezi divácky nejzajímavější však patřil tak zvaný pushball. Jedná se o verzi fotbalu hranou s koňmi. Jezdci se snaží dostrkat pomocí koní velký míč do brány druhého týmu. Utkání proběhlo mezi týmy státní a městské policie.

Utkání v pushballu mezi Státní a Městskou policií.

Foto: Jan Pecha, Novinky

Kromě těchto představení byla v celém areálu ukázána policejní, záchranářská i hasičská technika. Jednotlivá oddělení zde měla vystavené svoje vybavení, které využívá. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout a vyzkoušet celou škálu zařízení.

Jeden ze stánků volal návštěvníky k zapsání do registru dárců kostní dřeně. V tomto seznamu je zapsáno přes 50 000 lidí a funguje dvacet let. Přesto v porovnání s Německem není počet dárců dostatečný. Na akci se přidaly k dobrovolníkům další desítky lidí.

Po ukončení všech vystoupení přišla na řadu hudba. Navazující hudební festival Police for People měl pro diváky připraveno několik slavných jmen, před diváky předstoupil Peter Nagy, No Name, Turbo a Rybičky 48.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků