Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo

Na opravovaném úseku D1 bude úsekové měření rychlosti

Na dálnici D1 se na opravovaném úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou mezi kilometry 178 a 182 objeví kamerový systém s úsekovým měřením rychlosti, který bude kontrolovat, zda řidiči dodržují osmdesátikilometrový rychlostní limit. S testovacím provozem od konce dubna počítá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ve středu to oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo
Na opravovaném úseku D1 bude úsekové měření rychlosti

„Chceme dbát na dodržování rychlostních limitů právě na omezených úsecích," uvedl Rýdl. Po dokončení oprav se kamerový dohled nad dodržováním rychlosti přesune na další opravovaný úsek. Ministerstvo dopravy již dříve uvedlo, že nehodlá takto přísně sledovat dodržování povolené rychlosti po celé délce dálnice, ale jen v rizikových úsecích.

ŘSD plánuje do léta pořídit dalších pět podobných zařízení, která by se postupně měla objevit na dalších opravovaných úsecích. Nyní jsou na dálnici D1 rozestavěné tři úseky a dalších šest staveb by mělo být zahájeno během letošního roku.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Kromě zařízení, se kterými se počítá pro odhalování přestupků s možností automatického rozesílání pokut, plánuje ŘSD rozšířit síť radarů pro statistická měření a varování řidičů.

Panely nutí řidiče zpomalit, ukazují jejich značky 

Jeden takový systém v předchozích dnech silničáři instalovali na pražském okruhu po sjezdu z D1 ve směru na dálnici D5. Jde o radar, který kontroluje rychlost všech projíždějících vozidel v obou směrech a ukládá data o rychlosti spolu s registračními značkami vozidel. Značky rychle jedoucích vozů toto zařízení zobrazuje na elektronických tabulích u silnice, což podle předchozích zkušeností dokáže řidiče od překračování rychlosti odradit, dodal mluvčí.

Anketa
Jste pro nasazování úsekového měření rychlosti na dálnicích?
Ano
45 %
Ne
55 %
Celkem hlasovalo 2998 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků