Hlavní obsah
 

Na obloze bylo vidět částečné zatmění Měsíce

Ve 20:20 začalo v pondělí večer maximum zatmění Měsíce, trvalo do 21:18. Stín Země zakrýval pravý spodní okraj Měsíce, který byl lomem světla v atmosféře zabarven do hněda. Nejlépe ho mohli vidět obyvatelé jihovýchodní Moravy, a to ještě několik minut před maximem, uvedl astronom a fotograf Petr Horálek.

 
Na obloze bylo vidět částečné zatmění Měsíce

Maximum pondělního částečného zatmění nastalo zhruba v čase východu Měsíce. „Díky tomu můžeme vidět zemský stín na Měsíci i na obloze. Při východu Měsíce se na obloze zvedá taková atmosférická opona – stín Země vržený do zemské atmosféry. A ten samý stín, jen o takových 400 000 kilometrů dále, je vržen na Měsíc," popsal úkaz Horálek.

Živé vysílání částečného zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce z pražských Holešovic

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Průběh zatmění nad ČR, 7. srpna 2017
Maximální fáze zatmění: 20 hod. 20 min. SELČ
Východ Měsíce (Praha): 20 hod. 28 min. SELČ *
Konec částečného zatmění: 21 hod. 18 min. SELČ
Konec polostínové fáze: 22 hod. 51 min. SELČ **
* Na ostatních místech našeho území se čas východu Měsíce liší v minutách.
** Tato fáze není očima pozorovatelná.

Pro sledování zatmění, kdy v zemském stínu zmizí asi čtvrtina Měsíce, bylo nevhodnější vyvýšené místo, třeba v přírodě na horách. Lidé si také měli pro co nejlepší zážitek najít pozici, kde bude výhled na východojihovýchod co nejméně zakrytý domy či stromy.

Simulační snímek maximální fáze zatmění při pohledu dalekohledem na tmavé obloze. Takto bude úkaz viditelný například z Asie, v ČR bude obloha ještě světlá.

Foto: Petr Horálek, Astronomický ústav AV ČR

V Praze vyšel Měsíc až osm minut po maximu úkazu, pro pozorování na tom byla mnohem lépe jihovýchodní Morava. I když byl úkaz viditelný pouhým okem, astronom Horálek doporučil si vzít obyčejný triedr.

Za rok přijde „zatmění století”

Další zatmění viditelné z Česka nastane za necelý rok, 27. července 2018.

Půjde o první úplné zatmění Měsíce viditelné nad naším územím od roku 2015 a navíc nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků