Hlavní obsah

Na Moravě bude sněžit, řidiči na severu by měli zůstat doma

Meteorologové upozorňují, že v pátek by mělo přes den i v noci na Moravě stále trvale sněžit. Napadnout může až 15 cm nového sněhu. Hrozí sněhové jazyky a závěje. Silničáři z Moravskoslezského kraje vyzývají všechny řidiče, kteří se v pátek vydají do hor, aby svá vozidla nechali na záchytných parkovištích.

Na Moravě bude sněžit, řidiči na severu by měli zůstat doma

Auta odstavená podél cest ztěžují silničářům práci, se širokými pluhy a sypači se často nemohou dostat na místa, kde jsou nejvíce potřební. Pokud nebudou v pátek řidiči disciplinovaní, hrozí kvůli očekávanému vydatnému sněžení v Beskydech kalamita.

"Kolegové mají ze zítřejší (páteční) denní služby hrůzu. Auta stojí úplně všude, není tam místo na průjezd ani na otočení pluhu. Hlavní nápor rekreantů se přitom očekává až v pátek," řekl dispečer silničářů z Frýdku-Místku. Nejhorší situace je podle něj na Visalajích.

Silničářům se přesto daří udržet všechny silnice sjízdné, problémy mohou při nočním ochlazení nastat jen na silnici na Bumbálku - rozbředlý sníh tam může namrzat.

Bude sněžit

"Očekáváme, že na východě Moravy a ve Slezsku se bude od pátečního rána do večera vyskytovat trvalé sněžení, při kterém může napadnout pět až 15 centimetrů sněhu, v oblasti Beskyd až 30 centimetrů," uvedl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Sněžení bude navíc doprovázet silný vítr o rychlosti až 40 kilometrů za hodinu, v nárazech až  70 kilometrů za hodinu.

Upozornění platí především pro Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj.

Mrazivý Silvestr

V noci na pátek by se navíc mělo výrazně ochladit. Teploty nad nulou nebudou ani přes den. Podle předpovědi bude mráz, který by mohl dosáhnout až minus osmnácti stupňů provázet i silvestrovskou noc. Díky nízkým teplotám tak sníh, který nyní napadl nebo ještě napadane, vydrží a neroztaje.

Po Novém roce by se mělo začít oteplovat. Místo sněhu přijde v nižinách déšť. Denní teploty by měly být kolem nuly, noční asi pět stupňů pod bodem mrazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků