Hlavní obsah
 

Na letecký den do Kbel přišly tisíce lidí

Tisíce lidí se přišly podívat na letiště do pražských Kbel, kde se konal letecký den. Mohli si prohlédnout historické letouny, současnou vojenskou leteckou techniku i ukázky letecké akrobacii. Letecký den, který se v takto velké podobě konal na vojenském letišti po dvou desítkách let, přilákal skalní fanoušky letectví, ale i celé rodiny. Mnozí si udělali na travnaté ploše letiště piknik.

 
Na letecký den do Kbel přišly tisíce lidí

Letecký den je zařazen do národních oslav konce druhé světové války a připomíná i 75. výročí vzniku československých leteckých perutí v Anglii. Přímo z letadla ve vzduchu ho ve 13:00 zahájil jeden z pilotů a jedním z prvních bodů programu byl vzlet legendárního britského stíhacího stroje Spitfire, který je spojen právě s hrdinskými osudy československých válečných letců.

Sovětský JAK 3

Foto: Milan Malíček, Právo

Diváci nejen viděli bravurní pilotovu techniku, mohli také poslouchat jeho komunikaci se zemí a pokyny, které dostával. Viděli nízké průlety nad zemí a otočky o 360 stupňů, to, jak rychle se dostane z dohledu, a mohli si tak představit jeho sílu v boji s protivníkem za války.

Supermarine Spitfire, na kterém za druhé světové války létali i českoslovensští piloti sloužící v britské armádě.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Ukázka byla jedinečná i tím, že spitfiry se na leteckém dnu v Praze představily naposledy v roce 1947 na letišti v Ruzyni. S kbelským letištěm je tento typ letadla spjatý, protože na něm v druhé polovině 40. let působil i útvar vyzbrojený právě jimi.

Premiéra pro MiG-15UTI

Pražskou premiéru měl na leteckém dni historický proudový letoun MiG-15UTI; proudové Migy 15 ke kbelskému letišti patřily po celou dobu jejich kariéry u československého vojenského letectva od roku 1951 až do roku 1983. V programu je i ukázka akrobacie třeba s letadlem Christen Eagle, americkým akrobatickým letadlem určeným přímo pro výcvik akrobacie a akrobatické lety. Zvládá obraty jako přemet, zvrat, vývrtka a mnohé další.

Historické letadlo americké výroby BeechC45-H Expeditor z roku 1942.

Foto: Milan Malíček, Právo

V programu nechyběly ani vrtulníky, hlavním pořadatelem leteckého dne, který završuje třídenní mezinárodní leteckou výstavu, je společnost DSA, která je největším civilním provozovatelem vrtulníků v České republice.

Vrtulník Mil Mi-4 z roku 1951

Foto: Milan Malíček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků