Hlavní obsah
Svíčky a vzkazy pro horníky před Dolem ČSM Foto: Denisa Doležalová, Právo

Na kontech pro pozůstalé po hornících je téměř pět milionů

Na kontech sbírek pro pozůstalé po mrtvých hornících, kteří minulý týden ve čtvrtek zemřeli po výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku, je už téměř pět milionů korun. Od čtvrtka tak na účtech přibylo zhruba 1,5 milionu a další peníze stále přicházejí. V pátek to řekly zástupkyně obou organizací, na jejichž konta finanční pomoc směřuje.

Svíčky a vzkazy pro horníky před Dolem ČSM Foto: Denisa Doležalová, Právo
Na kontech pro pozůstalé po hornících je téměř pět milionů

Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora a peníze po ukončení sbírky dostanou sirotci po hornících, rozděleny budou rovným dílem. Na účtu spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí, bylo k pátku zhruba 3,6 milionu korun, tedy přibližně o milion korun více než ve čtvrtek dopoledne.

Druhý účet s číslem 342342342/0800 zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. Určen je rodinám postiženým neštěstím bez ohledu na to, zda jsou v nich děti, či nikoliv. Na účtu bylo dopoledne necelých 1,4 milionu korun, tedy téměř o půl milionu korun více než ve čtvrtek.

Vánoční mše za mrtvé horníky

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Obě organizace opakovaně vyzdvihly vlnu solidarity, kterou důlní tragédie vyvolala. Sbírky budou fungovat minimálně do ledna, teprve po Novém roce by se mělo rozhodnout o dalším postupu, řešit se budou i různé administrativní náležitosti nebo způsob předání peněz rodinám.

V Polsku sbírku pro pozůstalé pořádá katovická Nadace hornických rodin. Dosud shromáždila v přepočtu 5160 korun. „K dnešnímu dni na účet nadace přišlo 860,50 zlotých, sbírka dále pokračuje,” sdělila Beata Marzecová z nadace. Nadace uvádí, že za 21 let svého působení pomohla více než 5000 lidem celkovou částkou přesahující 30 milionů zlotých (asi 180 milionů Kč).

Před dolem ČSM ve Stonavě visí černý prapor.

Foto: Aleš Honus, Právo

Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo minulý týden 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu. V severní lokalitě Dolu ČSM byla ve čtvrtek obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy neštěstím.

Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů. Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků