Hlavní obsah
 

Na Hradě je k vidění unikátní výstava k výročí vzniku Československé republiky

Výstava V základech státnosti je první z pěti velkých výstav, které bude letos Hrad pořádat u příležitosti 100. výročí založení Československa a 25 let od vzniku České republiky. K vidění jsou památky nevyčíslitelné hodnoty – originální rukopisy, listiny potvrzující královská privilegia i vzácné archeologické nálezy.

 
Na Hradě je k vidění unikátní výstava k výročí vzniku Československé republiky

Výstava představuje originální památky, které se týkají naší státnosti. „K vidění jsou zde například dvě Zlaté buly sicilské nebo část pokladu z Lumbeho zahrad, který se postupně odkrýval během 80. let, nebo také románská čelenka z Českých Budějovic, která patřila některému z českých panovníků,“ řekl Novinkám vedoucí oddělení styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky Martin Hakauf s tím, že na čelence jsou reliéfy, které představují korunovační ceremoniál.

Vystaveny jsou i vzácné písemnosti.

Foto: Novinky

Vystaven je také Dražický kodex, unikátní stříbrná plaketa s vyobrazením jezdce s dravým ptákem, nalezená v hrobě muže pochovaného v předsíni velkomoravského kostela ve Starém Městě, jsou zde i nálezy z knížecího hrobu z 9. století. Mezi exponáty je k vidění například evangeliář z 9. století, který byl použit při korunovaci Karla IV. českým králem, nebo zlatem zdobená takzvaná Svatovítská apokalypsa z let 1059–1085.

„Zdůraznil bych, že takové vystavení souboru památek se už pravděpodobně nebude opakovat. Některé věci, co tu jsou, nebyly vystaveny vůbec, jiné byly vystaveny třeba před šedesáti lety,“ upozornil Hakauf.

Románská stříbrná čelenka z konce 12. století.

Foto: Novinky

Výstavu na Pražském hradě symbolicky zahájili v úterý v podvečer prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka. Koná se v Císařské konírně až do 15. ledna, otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Protože jde o vzácné originály, expozice potrvá jen šest dnů. Kvůli zachování klimatických podmínek navíc může být v jeden okamžik přítomno pouze 60 návštěvníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků