Hlavní obsah
Sněhová nadílka zkomplikovala dopravu na Teplicku. Foto: Miroslav Rada , ČTK

Na horách bude sněžit a zuřit vichřice

Úvodní dny lyžařské sezóny komplikuje silný vítr, který v noci na sobotu a po ránu dosahoval na hřebenech hor místy i síly orkánu. Prudký vítr očekávají meteorologové i v neděli, poté by se ale mělo počasí utišit. Víkend slibuje sněhovou nadílku, napadnout může až 40 centimetrů sněhu.

Sněhová nadílka zkomplikovala dopravu na Teplicku. Foto: Miroslav Rada , ČTK
Na horách bude sněžit a zuřit vichřice

„Tlaková níže bude postupovat přes Polsko nad Skandinávii a dále k severu a kolem ní k nám bude proudit studený vzduch od severozápadu,“ uvádějí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sněhová kalamita v Krušných horách

Video: Rudolf Voleman, Právo

V noci z pátku na sobotu bylo na většině území oblačno až zataženo, na horách se sněžením. V nížinách ale převládaly srážky smíšené nebo dešťové. [celá zpráva]

Přes den se pak očekávají na většině území sněhové přeháňky, pouze v údolích by mohly přecházet ve smíšené. Denní maxima vystoupají k intervalu od nuly ke čtyřem stupňům Celsia, na horách, kde meteorologové počítají s trvalým sněžením, se budou teploty pohybovat kolem minus dvou stupňů.

Silný západní a jihozápadní vítr může dosáhnout rychlosti osmi až 13 metrů za sekundu a může v nárazech přecházet i v silnou vichřici. Na hřebenech se může vyskytnout i orkán, upozorňuje ČHMÚ s tím, že během dne budou větrné poryvy slábnout. Přesto by řidiči měli ve vyšších polohách počítat se sněhovými jazyky, na horách i se závějemi.

Proměnlivá oblačnost až do úterý, pak se zatáhne

Neděle už bude ve znamení proměnlivé oblačnosti, i vítr se zklidní. Na většině území se budou objevovat sněhové přeháňky a opět se budou řidiči ve vyšších polohách potýkat se sněhovými jazyky a závějemi. V noci na neděli teploty poklesnou k jednomu až minus třem stupňům, přes den se budou pohybovat mezi minus jedním až třemi stupni nad nulou. Maximální síla větru dosáhne na horách rychlosti 20 metrů za sekundu, což odpovídá úrovni bouřlivého větru.

Proměnlivá oblačnost bude převládat i v dalších dnech se sněhovými přeháňkami a mírným větrem. Od úterý ale bude postupně přibývat frontální oblačnosti a až do soboty vytrvá zataženo až oblačno se sněhovými či smíšenými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v průměru kolem nuly až čtyř stupňů Celsia, vyšplhat se však mohou i k sedmi stupňům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků