Hlavní obsah
Aktivisté fóra Věda žije! předali premiérovi Janu Fischerovi dopis, v němž se dovolávají práva demonstrovat. Foto: Roman Vondrouš , ČTK

Na demonstrace máme právo, sdělili vědci popuzenému Fischerovi

Zástupci fóra Věda žije! v pátek do Strakovy akademie přinesli kritický otevřený dopis premiéru Janu Fischerovi a předsedovi Akademie věd ČR Jiřímu Drahošovi. Listem reagovali na premiérovu neúčast u čtvrtečního kulatého stolu o financování vědy v ČR, kterou vysvětlil tím, že je pro něj nepřijatelné, aby vědci současně demonstrovali v ulicích. V dopise vědci vysvětlují, že mají právo demonstrovat.

Aktivisté fóra Věda žije! předali premiérovi Janu Fischerovi dopis, v němž se dovolávají práva demonstrovat. Foto: Roman Vondrouš , ČTK
Na demonstrace máme právo, sdělili vědci popuzenému Fischerovi

Za situace podle nich neprůhledného systému vědní politiky považují vědci demonstrace za legitimní nástroj. Vědecká obec v poslední době uspořádala několik protestních happeningů. [celá zpráva]

Fischer se proti demonstracím důrazně ohradil s tím, že nelze vyjednávat a demonstrovat zároveň. "S vládou i se mnou osobně je možné věcně jednat za jednacím stolem a hledat řešení, nebo lze demonstrovat a křičet, že vláda 'vraždí českou vědu‘. Každopádně není možné činit oboje současně,“ napsal premiér vědcům v dopise, v němž podal své důvody, proč nepřišel na čtvrteční schůzku s vědci.

Podle nich však demonstrace patří k legitimnímu vyjádření názoru v demokratickém systému.

Vědci pro akci zvolili satirické oslí uši.

Foto: Roman Vondrouš , ČTK

Na pátečním předávání dopisu se skupina asi dvaceti vědců vyzdobila papírovýma oslíma ušima a černožlutými cedulkami Věda žije!. Byli mezi nimi sociologové, historici umění, jazykovědci a přírodovědci. Po deváté hodině ráno se sešli u Strakovy akademie, kde čekali na přicházející členy vládní Rady pro výzkum, experimentální vývoj a inovace, aby jim předali otevřený dopis.

Vědci žádají obměnu radních pro vědu

Podle vědců v radě zasedají nekompetentní lidé, kteří se do ní dostali netransparentním způsobem. Její aktivity údajně vědu poškozují a podporují lobbing. Žádají proto premiéra o odvolání rady a o diskusi nad koncepcí vědní a vzdělanostní politiky, odpovědné reformě se ale nebrání.

Na čtvrtečním jednání u kulatého stolu bylo křeslo pro premiéra prázdné. Měl zde usednout s ministryní školství Miroslavou Kopicovou po pravici a předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem po levici.

Foto: Roman Vondrouš , ČTK

Podle nových pravidel hodnocení výsledků vědecké práce by měl Akademii věd příspěvek ze státního rozpočtu, který byl letos zhruba pět miliard korun, klesnout příští rok asi o miliardu a během tří let o polovinu letošní částky. Fórum proto požaduje okamžité zastavení aplikace nového hodnocení vědecké práce.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků