Hlavní obsah

Mrtvých na silnicích v EU loni ubylo, v ČR o 12 procent

V České republice loni přišlo při dopravních nehodách o život 707 lidí, což odpovídá 67 mrtvým na milión obyvatel. Jde o 16. nejvyšší počet mezi 27 státy Evropské unie. Unijní průměr činil 60 obětí nehod na milion obyvatel, vyplývá z nejnovější zprávy Evropské rady pro bezpečnost silničního provozu (ETSC).

Mrtvých na silnicích v EU loni ubylo, v ČR o 12 procent

Počet mrtvých se loni nicméně v ČR snížil o 12 procent ve srovnání s rokem 2010 (802 mrtvých). Vyšší procentuální snížení počtu obětí experti zaregistrovali jen v sedmi státech unie.

Průměrně v EU obětí loni ubylo meziročně o tři procenta, zatímco o rok dříve to bylo o jedenáct procent.

Za tyto celounijní výsledky, které podle představitelů ETSC nejsou nikterak skvělé, může i fakt, že v řadě zemí mrtvých přibylo. Například v Estonsku to bylo dokonce o 28 procent a ve Švédsku o pětinu.

"Musíme znásobit společné úsilí jak na unijní, tak na národní úrovni, jinak EU riskuje, že se jí nepodaří snížit počet mrtvých na silnicích do roku 2020 o polovinu proti roku 2001," uvedl výkonný ředitel ETSC, což je nezisková organizace sídlící v Bruselu.

V EU v roce 2001 přišlo o život při dopravních nehodách na silnicích 113 lidí na milión obyvatel neboli 54 352 osob. Loni to bylo 30 108 mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků