Hlavní obsah

Moravu a Slezsko ohrožují sněhové závěje

Rozmary počasí překvapují Čechy i v polovině března. Další nadílce nového sněhu museli čelit motoristé především na severovýchodě republiky, kde ho v noci z pondělí na úterý napadlo až deset centimterů. Například v Olomouckém kraji museli kvůli závějím silničáři zavřít deset míst na dopravních spojích.

Moravu a Slezsko ohrožují sněhové závěje

Olomouckém kraji se vytvářejí sněhové bariéry, které na silnice navál silný vítr. Tyto mantinely zatarasily cesty na Olomoucku, Prostějovsku a jednu na Šumpersku. Podle silničářů je situace i nadále špatná. Ve všech koutech regionu se kvůli větru i nadále tvoří sněhové jazyky a závěje.

"Vypadá to hrozně, od pondělka máme další uzavřené cesty. V Olomouckém kraji jich je nyní deset. Museli jsme nově uzavřít na Olomoucku úsek Těšetice - Loučany a na Prostějovsku Studenec - Olšany a úsek Smržice - Drahany. Jezdíme stále dokola," řekl dispečer olomouckých silničářů.

Kromě těchto úseků i jsou i nadále zatarasené cesty mezi Hraničními Petrovicemi a Jívovou, neprůjezdné jsou také úseky Arnoltice - Veveří, Dálov - Horní Loděnice, Norberčany - Véska a Potštát po hranice s Moravskoslezským krajem.

Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice na jižní Moravě. Po nočním hustém sněžení na nich leží několikacentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. S problémy by měli řidiči počítat ve výše položených místech regionu, kde se na vozovkách tvoří sněhové jazyky.

Sněhová kaše je i na D1

Silnice na Vysočině jsou podle zimní služby cestářů sjízdné jen s maximální opatrností. V noci na úterý v oblasti napadlo zhruba deset centimetrů sněhu. I na hlavních tazích leží po chemickém ošetření vrstva břečky. Na návětrných stranách se tvoří sněhové jazyky a závěje. Místy silnice dočasně blokují kamiony.

Řidiči jedoucí po dálnici D1 musejí počítat s měnícím se charakterem počasí i vozovky. Někde sněží, jinde je zataženo, mrzne a fouká silný vítr. Po chemickém ošetření je povrch D1 pokryt zbytky rozbředlého sněhu.

I v Moravskoslezském kraji bojují cestáři s přívalem nového sněhu a s větrnými poryvy. Silný severní vítr trápí silničáře na Bruntálsku, v okolí Rýmařova už museli kvůli závějím uzavřít několik silnic třetích tříd. Sněhové jazyky a závěje se tvoří také na dalších výše položených silnicích, zejména na Opavsku a v Beskydech. Během noci spadlo na území kraje pět až deset centimetrů sněhu.

Uzavřeny jsou silnice Skály - Rešov, Horní Město - Dobřečov, Kněžpole - Těchanov, Stránské - Sovinec a křižovatka ve Stránském směrem na Sovinec. Obce Jiříkov, Těchanov a Rešov závěje zcela odřízly od spojení se světem.

V Čechách jsou silnice uzavřeny spíše výjimečně

Silnice v Ústeckém kraji jsou podle silničářů až na dvě výjimky sjízdné. Kvůli navátému sněhu zůstávají uzavřeny komunikace třetích tříd v úsecích chata Nástup-Loučná na Chomutovsku a Mukařov-Kostelec na Litoměřicku.

Silničáři radí řidičům na jihu Čech opatrnou jízdu. Na jihočeských silnicích napadlo až šest centimetrů sněhu a vítr místy vytváří sněhové jazyky.

I na východočeských silnicích ve vyšších polohách se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky a závěje. Silničáři na Rychnovsku museli kvůli závějím uzavřít silnici II. třídy z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic na Rychnovsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků