Hlavní obsah
Poničené náhrobky na hřbitově v Bohuslavicích Foto: Josef Vostárek, ČTK

Mléčný vzduch, hrozný hukot a už to frčelo. Bohuslavičtí popisují řádění větrné smršti

Ničivá větrná smršť, která v pátek vpodvečer zasáhla Bohuslavice na Náchodsku, za sebou zanechala desítky poničených domů a obyvatelům způsobila drastické zážitky. Byl to hrozný hukot, shodují se lidé, kteří větrnou smršť sledovali ze svých oken. Po zahradách létaly kusy střech, běsnící živel vyvracel a kácel stromy.

Poničené náhrobky na hřbitově v Bohuslavicích Foto: Josef Vostárek, ČTK
Mléčný vzduch, hrozný hukot a už to frčelo. Bohuslavičtí popisují řádění větrné smršti

Stopy ničivého živlu jsou v Bohuslavicích patrné prakticky na každém kroku. Před mnoha domy leží hromádky rozbitých tašek, na zahradách se válí kusy plechů ze střech a větve.

V Bohuslavicích začaly opravy.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Před obecním úřadem vichr zvedl betonový kryt hlavního uzávěru plynu a rozbil ho na malé kusy. Náporu větru neodolala ani dřevěná autobusová zastávka, vichr dokonce ohýbal dopravní značky.

Šlo to ve dvou fázích

„Byl to mžik, šlo to ve dvou fázích, na konci vesnice se asi srazila teplá a studená fronta a pak už to frčelo. Jeden ze sousedů říkal, že viděl, jak se na vesnici valí dvě točící turbíny úplně mléčného vzduchu,” svěřil se Svatoslav Jeník, kterému smršť poškodila část střechy a poničila zahradu.

Bohuslavice prave ted. Letaji tu strechy..

Zveřejnil(a) Jaroslav GiGi Klofanda dne 11. srpen 2017

Trápí ho i to, že nejde elektřina. „Mražáky vyházíme, protože elektřina půjde asi až v pondělí kvůli poničeným přivaděčům. Máme alespoň dobrý zážitek, ale hlavně že jsme v cajku,” řekl Jeník.

Hrozivá bouřka, která se hnala na Bohuslavice a odnesla několik střech.

Zveřejnil(a) Hana Maršíková dne 11. srpen 2017

Po větrné smršti se také snažil dovolat meteorologům, aby se ujistil, že už další nápory větru nehrozí. „Zklamalo mě, že mě odkázali jen na placenou linku, takže jsem raději zavolal svým známým na hradecké letiště, kteří mi řekli, že už je to naštěstí pryč,” posteskl si Jeník.

Větrná smršť se obešla bez zranění

Skutečnost, že při větrné smršti nebyl v obci nikdo zraněn, označila za obrovské štěstí sedmašedesátiletá žena žijící v domku na dohled od kostela. Vítr poškodil střechu jejího domu, zlomil hrušeň v rohu zahrady a zdemoloval skleník. Na zahradě leží také kusy plechu a střešních tašek z okolních domů.

Bohuslavice nad metuji. Od nachoda neprujezdne na hradec

Zveřejnil(a) Honza Slovák dne 11. srpen 2017

„Byla to jen chvíle a taková spoušť, žiju tady celý život a nikdy jsem nic podobného nezažila,” říká žena do řevu motorových pil, kterými muži rozřezávají popadané stromy.

Přímo u hlavní silnice na Hradec Králové vzal vítr z rekonstruovaného domu celou střechu, na místě v sobotu dopoledne jeřáb sundával komín, který vichr vyvrátil, na trávníku u domu ležely rozházené kusy štítové zdi.

V Bohuslavicích začaly opravy.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

„Komín byl úplně nový. Odneslo to celou střechu a dokonce zbořilo nově postavené příčky v prvním patře,” popsala škody žena postávající na zahradě vedle vyvrácených stromů.

Vichr v Bohuslavicích trhal střechy.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

K domu mezitím přicházeli další pomocníci s pracovními rukavicemi, které žena rozesmála svým prohlášením, že původně rekonstrukci domu neplánovali takhle rozsáhlou. „Hlavní ale je, že se nikomu nic nestalo,” dodala.

O zážitky z přicházející větrné smršti se podělili o lidé na sociálních sítích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků