Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo) je sice ve vládě ANO, až dosud byl však formálně členem ODS. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Ministr Babišovy vlády Vojtěch přišel o členství v ODS, straně vadí pakt s komunisty

ODS zrušila členství Adamu Vojtěchovi, současnému a téměř jistě i budoucímu ministru zdravotnictví za ANO ve vládě Andreje Babiše. Výkonné radě vadí, že bude ve vládě, která svou existenci opře o podporu komunistů. Vojtěch je sice poslancem zvoleným za ANO a je i ve vládě této strany, od roku 2012 je však členem ODS. Vojtěch označil krok ODS za teatrální.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo) je sice ve vládě ANO, až dosud byl však formálně členem ODS. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Ministr Babišovy vlády Vojtěch přišel o členství v ODS, straně vadí pakt s komunisty

„Výkonná rada s okamžitou platností ruší členství Mgr. et Mgr. Adamu Vojtěchovi,” oznámila v pondělí ODS.

Množství lidí se na Twitteru podivuje, že Vojtěch vůbec byl členem strany, která je silným kritikem současné vlády. Jeho členství bylo podle ODS v roce 2014 pouze pozastaveno, a to v době, kdy se stal tajemníkem na ministerstvu financí, které tehdy vedl právě jeho šéf nynějšího domovského hnutí ANO - Andrej Babiš.

Strana uvedla, že členství mělo automaticky zaniknout už ve chvíli, kdy Vojtěch kandidoval za jiný subjekt. „Což ale příslušné sdružení opomenulo formálně deklarovat, tak to udělala výkonná rada hned, jakmile jí byl návrh předložen,” vysvětlila strana na sociální síti.

Adam Vojtěch

Foto: René Fluger, ČTK

Vojtěch sám své členství v ODS neuvádí ve svém medailonku ani životopise na webu ministerstva zdravotnictví, poznamenala agentura ČTK. V reakci ministr uvedl, že ze strany ODS jde jen o laciné získávání pozornosti a že své členství v ní už dávno považoval za zaniklé.

„Vyjádření ODS považuji za zbytečně teatrální. Moje řadové členství je prehistorická studentská záležitost. Řadu let s nimi nejsem absolutně v žádném kontaktu.”

Jednatřicetiletý Vojtěch se stal ministrem zdravotnictví loni v prosinci v první jednobarevné Babišově vládě. Předtím byl zvolen jako nestraník za ANO poslancem. V mládí se proslavil účastí v soutěži Česko hledá superstar, vydal i vlastní desku. Zpěv se však později rozhodl vyměnit za právničinu. [profil Adama Vojtěcha zde]

ODS jen chvíli před zrušením Vojtěchova členství označila vznikající vládu za „polokomunistickou a ohrožující budoucí demokratický vývoj Česka” a odsoudila i výběr data, ve který má být druhá Babišova vláda jmenována [celá zpráva] a na který připadá výročí popravy Milady Horákové.

Anketa
Věděli jste, že byl ministr Vojtěch členem ODS?
Ano
0.7 %
Ne
99.3 %
Celkem hlasovalo 3028 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků