Hlavní obsah
Vít Bárta Foto: Petr Horník, Právo

Ministerstvo uspělo s dovoláním ve sporu s Vítem Bártou o 20 milionů

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání, které podalo ministerstvo spravedlnosti ve sporu o odškodnění, které od státu žádal bývalý ministr dopravy a předseda hnutí Věci veřejné Vít Bárta. Ten se domáhá částky přesahující 20 milionů korun jako náhrady za své stíhání za údajnou korupci.

Vít Bárta Foto: Petr Horník, Právo
Ministerstvo uspělo s dovoláním ve sporu s Vítem Bártou o 20 milionů

NS zrušil v červenci verdikt Městského soudu v Praze z roku 2017, který dal Bártovi šanci na odškodné. Městský soud bude muset rozhodnout znovu. Bývalý vrcholný politik byl obvinění z korupce pravomocně zproštěn v březnu 2013 po dvouletém stíhání.

Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal.

Bárta, který v souvislosti s kauzou rezignoval na funkci ministra, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Bárta chce od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony žádá za nesprávný úřední postup.

Po podání žaloby dostal od ministerstva spravedlnosti 335 000 korun a úřad se mu také omluvil. Obvodní soud v minulosti označil jeho požadavek jako promlčený a Bártovi uznal pouze 16 000 korun za soudní výlohy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků