Hlavní obsah
Ministerstvo zdravotnictví Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo zaplatilo Diag Human přes pět milionů

Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo společnosti Diag Human, která proti České republice vede několik arbitráží, 211 tisíc euro (v přepočtu necelých 5,5 milionu korun). Jde o náhradu za náklady řízení z roku 2012, které proběhlo v Lucembursku.

Ministerstvo zdravotnictví Foto: Milan Malíček, Právo
Ministerstvo zaplatilo Diag Human přes pět milionů

Firma podle serveru Hlídací pes podala návrh na exekuci a obstavení účtů letos na počátku ledna. Zaplacení částky potvrdil právní zástupce firmy Jan Kalvoda.

Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun.

Firma momentálně po ČR požaduje v arbitráži zhruba jednu miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun). Oproti předchozí arbitráži, ve které Diag Human požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba z prosince 2017 investičním nárokem na základě mezinárodní dohody. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků