Hlavní obsah

Ministerstvo zaplatilo Diag Human přes pět milionů

25. 1. 2019, 12:00

Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo společnosti Diag Human, která proti České republice vede několik arbitráží, 211 tisíc euro (v přepočtu necelých 5,5 milionu korun). Jde o náhradu za náklady řízení z roku 2012, které proběhlo v Lucembursku.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo zdravotnictví

Článek

Firma podle serveru Hlídací pes podala návrh na exekuci a obstavení účtů letos na počátku ledna. Zaplacení částky potvrdil právní zástupce firmy Jan Kalvoda.

Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun.

Firma momentálně po ČR požaduje v arbitráži zhruba jednu miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun). Oproti předchozí arbitráži, ve které Diag Human požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba z prosince 2017 investičním nárokem na základě mezinárodní dohody. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Související články

Diag Human znovu zažalovala Česko

4. 1. 2015, 18:46

Firma Diag Human opět zažalovala Česko u zahraničních soudů kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou, tentokrát v Nizozemsku a Belgii. Uvedl to v neděli server...

Výběr článků