Hlavní obsah
Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová Foto: Petr Horník, Právo

Ministerstvo zamítlo návrh Středočechů na převod nemocnic na neziskovky

Ministerstvo zdravotnictví zamítlo návrh Středočeského kraje převést nemocnice na neziskové organizace, důvodem jsou procesní a právní chyby v návrhu. Tuto informaci, kterou přinesla Česká televize, potvrdil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová Foto: Petr Horník, Právo
Ministerstvo zamítlo návrh Středočechů na převod nemocnic na neziskovky

Středočeský kraj v čele s hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) usiloval o to, aby nemocnice, které spravuje, byly převedeny na neziskovou organizaci. Pokud kraj doplní chybějící náležitosti, bude se resort návrhem znovu zabývat.

Podle resortu je důvodem zamítnutí "řada zásadních procesních a právních pochybení v návrhu i samotné zřizovací listině". Ministerstvo také argumentuje tím, že nelze zaregistrovat zařízení, které dosud neexistuje a mělo by vzniknout až k 1. květnu. Ministerstvo je zároveň přesvědčeno o neaplikovatelnosti příslušného zákona, na jehož základě mohou Veřejná nezisková ústavní zdravotní zařízení vznikat.

Kraj se zatím nevyjádřil

"Oficiální stanovisko ministerstva na kraj zatím nepřišlo. Je proto předčasné se k tomu vyjadřovat," řekla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) před měsícem požádal ministerstvo, ať zapíše do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje, které by pět krajských nemocnic zastřešovalo a z krajského úřadu je řídilo.

Středočeský kraj by tak měl mít podle představ svého nynějšího vedení v budoucnu formálně jednu nemocnici, pod níž by spadalo všech pět krajských zdravotnických zařízení. Dosavadní akciové společnosti by měly vkladem nemocnic do jednoho zařízení zaniknout. Kraj proto požádal ministerstvo o zápis do registru veřejných neziskových zdravotnických zařízení

Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, hejtman avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků