Hlavní obsah

Ministerstvo v souvislosti s ptačí chřipkou monitoruje i volně žijící ptáky

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje katalog s výčtem oblastí, kde se shromažďují volně žijící ptáci. Tento krok má posloužit jako prevence proti případné nákaze ptačí chřipkou. Nejvíce jsou kromě drůbeže ptačí chřipkou ohroženi vodní ptáci.

Ministerstvo v souvislosti s ptačí chřipkou monitoruje i volně žijící ptáky

Ochránci přírody již začali pohyb volně žijících ptáků sledovat. Ornitologové však varují před zbytečnou panikou a hysterií z šíření ptačí chřipky.

Ptačí chřipka ohrožuje hlavně drůběž. Aby se lidé nakazili, musejí se dostat do "velmi úzkého kontaktu" s infikovanou drůbeží, míní zástupci ministerstva.

Ptačí chřipka se také objevila i u volně žijících, zpravidla vodních ptáků. Pracovníci ministerstva zdůraznili, že tito ptáci ale pro člověka nepředstavují takové nebezpečí. "Neexistuje totiž žádný důkaz o tom, že by se ptačí chřipka přenesla z volně žijícího ptáka na člověka," uvedli.

Ze strachu před ptačí chřipkou začali lidé před nedávnem ničit hnízda vlaštovek a jiřiček. "Tyto druhy ptáků ale nejsou rizikové, mimo jiné i proto, že zimují v Africe, kde se ptačí chřipka dosud neobjevila," dodali pracovníci MŽP. Poškozování či ničení hnízd a odchyt nebo usmrcování volně žijících ptáků zákon zakazuje.

EU se bojí ptačí chřipky, posiluje prevenci

Jednotlivé státy EU přijímají kvůli nové epidemii preventivní opatření. V některých zemích se drůbež nesmí pohybovat venku, musí být uzavřena v halách. Zakázán je také dovoz drůbeže z některých zemí. Česko zastavilo i pořádání výstav ptáků.[celá zpráva]

Pro člověka je nebezpečný virový kmen ptačí chřipky H5N1. Vyskytl se v Asii, kde se jím nakazilo 118 lidí. Zemřelo 61 z nich. V Evropě H5N1 odborníci potvrdili v Rusku, Rumunsku, Chorvatsku a Británii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků