Hlavní obsah
Ministr Školství Robert Plaga (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo školství odmítlo zavedení hranice úspěšnosti k přijetí ke studiu

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí odmítl zavedení hranice úspěšnosti pro přijetí na maturitní obory. Tzv. cut-off score navrhovala předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO). Podle Plagy by to ale nevedlo ke zlepšení kvality školství. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání tripartity. V tom ho podpořili i zástupci zaměstnavatelů a odborů.

Ministr Školství Robert Plaga (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Ministerstvo školství odmítlo zavedení hranice úspěšnosti k přijetí ke studiu

„Musíme vykonávat důsledný dohled nad kvalitou středních škol, ale nikoliv přes nástroj bariéry vstupu na školy. Musíme podporovat technické vzdělávání a motivovat školy, aby se tomu věnovaly. Cesty ke zvýšení kvality jsou jiné než cut-off score,” prohlásil na tiskové konferenci po jednání tripartity ministr Plaga.

„Nemyslíme, že je tato metoda optimální,” podpořil ministra místopředseda odborů Vít Samko.

Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky Jan Wiesner zase zdůraznil, že je potřeba více podpořit právě technické vzdělání od učňovských oborů až po ty s maturitou.

Vondrák: Když to nenavrhne ministerstvo, udělám to já

Stanovení minimální hranice úspěšnosti pro přijetí na maturitní obory, tzv. cut-off score, požaduje Asociace krajů ČR, konkrétně předsedkyně asociace Vildumetzová. Podle hejtmanů za nynějších pravidel studují i mladí, kteří k tomu nemají předpoklady, což snižuje úroveň vzdělávání. Počet žáků v oborech by se měl také přizpůsobit trhu práce, míní vedení krajů. Analýza počítá s úspěšností u přijímací zkoušky z matematiky 20 procent a z češtiny 40 procent.

Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák (ANO) už dřív uvedl, že by návrh novely se stanovením bodového skóre mohl případně předložit sám, pokud to neudělá ministerstvo.

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) při jednání krajského zastupitelstva

Foto: Rudolf Voleman, Právo

Podle Vildumetzové by cut-off score pomohlo zvýšit úroveň vzdělávání. Podle analýzy ministerstva školství by to ale dopadlo na chudší regiony a ještě víc by to prohloubilo rozdíly mezi jednotlivými kraji v Česku.

„Pan premiér na jednání tripartity řekl, že ale bude ještě jednat s příslušnými kraji,” doplnil Weisner.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků