Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ministerstvo se ohradilo kvůli ruské nótě proti článku o agentovi s ricinem

Ministerstvo zahraničí se v úterý ohradilo proti nótě ruského velvyslanectví, jež si stěžovalo na článek týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Česká diplomacie považuje ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku, řekla novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Ministerstvo se ohradilo kvůli ruské nótě proti článku o agentovi s ricinem

Ruské velvyslanectví v pondělí v nótě uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné. Článek v Respektu označilo za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích.

České ministerstvo zahraničí považuje ruskou nótu za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií, uvedla Štíchová. Ministerstvo podle ní v úterý zaslalo ruské ambasádě vlastní nótu.

"V odpovědi stojí, že v České republice dodržujeme a ctíme svobodu tisku a zákaz cenzury podle listiny základních práv a svobod. Ministerstvo zahraničí do těchto svobod nehodlá a nebude nikdy zasahovat. Odmítáme také to, že by se o něco podobného měl pokoušet některý cizí stát," řekla Štíchová.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje uvádí, že dotyčný člověk přicestoval s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle týdeníku vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).

"Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby," řekla k záležitosti Štíchová.

Podle ruského velvyslanectví se ale nic takového nestalo. "Od poloviny března t. r. ani jeden z diplomatických pracovníků Velvyslanectví Ruské federace v České republice nepřicestoval na pražské letiště," sdělilo v úterý velvyslanectví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků