Hlavní obsah

Ministerstvo práce určilo pravidla pro baby-boxy

Co nejrychlejší umístění do náhradní rodiny pro děti z baby-boxů má zajistit materiál, který vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. První baby-box byl zřízen v Praze v polovině loňského roku, letos v únoru do něj byly vloženy první tři děti.

Ministerstvo práce určilo pravidla pro baby-boxy

Podle ministerských pokynů musí být odložené miminko okamžitě převezeno do zdravotnického zařízení, které mu poskytne odpovídající zdravotní péči. Toto zařízení následně informuje příslušný úřad, který posoudí situaci dítěte.

Pokud je jeho totožnost známá, například podle přiloženého rodného listu, musí obecní úřad, pod který dítě spadá, najít rodiče a nabídnout jim pomoc při řešení rodinné situace. Úřad se má snažit přesvědčit rodiče, aby si dítě vzali zpět a poskytnout jim při tom pomoc a podporu.

Nebude-li návrat dítěte do vlastní rodiny možný, úřady mají za úkol získat souhlas obou rodičů s osvojením. Pokud rodiče souhlas nedají, ale přesto nebudou o dítě jevit zájem, musí se úřady postarat o co nejrychlejší umístění miminka ve vhodné náhradní rodině.

Dítě mohou úřady svěřit buď konkrétní osobě, například žadateli o osvojení, nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc či kojeneckému ústavu.

Pokud nic nebrání tomu, aby mohlo být dítě umístěno do náhradní rodinné péče, vyhledá příslušný úřad vhodné žadatele ze své evidence. Měl by je seznámit se zdravotnickou dokumentací dítěte.

S rodným listem bylo do pražského baby-boxu uloženo první ze tří dětí, holčička Soňa. Její maminka si ji už vzala zpět. Další dvě děti jsou podle zakladatele baby-boxů Ludvíka Hesse v kojeneckých ústavech a na případné umístění do náhradní rodiny čekají. Baby-box funguje od listopadu také v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří, nikdo zde dosud dítě neodložil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků