Hlavní obsah
Brněnské centrum Klokánek Foto: Igor Šefr, ČTK

Ministerstvo práce nedá klokánkům výjimku, nesmí nabírat další děti

Ministerstvo práce neprodloužilo výjimku, podle níž mohlo v klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. Dál překročení kapacity povolilo jen jednomu zařízení Fondu ohrožených dětí, pěti zbývajícím znovu už ne. V pondělí to řekl mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Fond se podle své šéfky Marie Vodičkové odvolá.

Brněnské centrum Klokánek Foto: Igor Šefr, ČTK
Ministerstvo práce nedá klokánkům výjimku, nesmí nabírat další děti

Podle zákona o sociálně právní ochraně v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni může být maximálně 28 chlapců a děvčat.

Norma platí od loňska. Zařízení měla na změnu celý minulý rok. Podle záměru by v nich děti také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti. Cílem zákona je postupně utlumit provoz velkých zařízení a nahradit je menšími rodinnými domovy či péčí u pěstounů.

Klokánky provozuje Fond ohrožených dětí. Šesti z nich se ve stanovenou lhůtu počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do letošního května. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ji pak prodloužila do konce roku. Týkalo se to klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a Praze 10. Výjimku do konce června 2015 teď dostalo jen hostivické zařízení, počet míst však musí snížit ze 48 na 38, upřesnila Vodičková.

Vodičková: A v ústavech vyšší počet dětí nevadí?

Už dřív řekla, že pokud výjimka skončí, děti se budou muset přesunout do ústavů a šesti klokánkům hrozí na konci roku uzavření. Je v nich totiž 263 míst, celkem jich má být maximálně 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců. Podle Vodičkové by fond musel propustit 60 lidí a na odstupném vyplatit sedm milionů.

"V ústavech vysoký počet dětí nevadí. Zruší se to, co je blízké rodině, a děti se dají tam, co se rodině nepodobá? Pořád doufám, že paní ministryně naší žádosti vyhoví," uvedla Vodičková. Zdůraznila, že o umístění dětí do klokánků rozhoduje soud a sociální pracovníci.

Podle Habáně fond může proti rozhodnutí ministerstva podat rozklad. Vodičková řekla, že se to chystá udělat hned v úterý. Rozhodne pak znovu ministryně.

Ministerstvo: Jde nám hlavně o děti, kapacity tu jsou

"Pět krajů, na jejichž území se tyto klokánky nacházejí, nepovažuje navýšení kapacit nad zákonem stanovený limit za nutné, protože síť zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc poskytuje dostatečné kapacity," zdůvodnil nynější rozhodnutí resortu Habáň. Dodal, že fond měl stejně jako ostatní provozovatelé počty dětí postupně snižovat. "Zákon stanovil pravidla kvůli dětem a jejich maximálnímu komfortu. A na prvním místě musí být vždy právě zájem dětí, nikoliv zřizovatelů, nebo snad úředníků," podotkl Habáň. Podle něj ministerstvo vedle opakovaných žádostí od fondu rozhodovalo jen o jediné další výjimce.

Mluvčí řekl, že nynější rozhodnutí resortu neovlivní život dětí, které v klokáncích už jsou. Budou v nich moci zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu.

Podle Vodičkové se do povolené kapacity počítají ale i děti, které mají dlouhodobou propustku a pobývají u pěstounů či u rodičů. Zařízení na ně od státu za tu dobu peníze nedostává. Nezíská je ale ani na děti, které přijme na "uvolněné" místo, řekla Vodičková. Státní příspěvek činí měsíčně na dítě 22.800 korun. Za dny, kdy nejsou chlapci a děvčata v zařízení, se částka krátí. Fond si opakovaně stěžoval na nedostatek financí.

Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc včetně klokánků. V těchto domovech bylo 1087 míst. Z toho 560 míst je v klokáncích, kterých je 31.

Nový občanský zákoník, který platí od letoška, omezuje dobu pobytu v klokánku či podobném domově pro okamžitou pomoc na půl roku. Za tu dobu by se měla situace vyřešit a dítě by se mělo buď vrátit domů, nebo se dostat do náhradní rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků