Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Minimální mzda vzroste na 12 200 korun

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na svém pondělním zasedání schválila zvýšení minimální mzdy o 1200 korun na 12 200. Mzdy vzrostou od příštího roku.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Minimální mzda vzroste na 12 200 korun

Podle Sobotky tak kabinet splnil svůj slib z programového prohlášení, v němž se zavázal, že minimální mzda dosáhne minimálně 40 procent průměrné mzdy.

Základní hodinová sazba vzroste z 66 Kč na 73,20 Kč.

Již dříve Sobotka uvedl, že takovéto „navýšení odpovídá ekonomickým možnostem ČR“. Nyní dodal, že „pokud chceme dohánět průměrné platy v Evropě, musí k tomu i vláda adekvátně nastavit podmínky“.

Podle premiéra by měla minimální mzda zajistit zaměstnancům důstojný život a zároveň by měla být natolik motivační, „aby se lidem vyplatilo pracovat, a ne žít na sociálních dávkách“.

Takovýto růst minimální mzdy se nezamlouvá podnikatelům, pravice by zase raději viděla nižší daně a odvody. Odbory naopak navrhovaly růst až o 1500 korun.

Sobotka se neopomněl pochlubit, že za dobu jeho vlády vzrostla minimální mzda o více než 43 procent. Naposledy se od letošního ledna zvýšila o 1100 korun.

Anketa
Souhlasíte s navyšováním minimální mzdy?
Ano
68.8 %
Ne
31.2 %
Celkem hlasovalo 7855 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků