Hlavní obsah
 

Třicet tisíc svíček na nádvoří Pražského hradu připomněly oběti covidu. První rozsvítil prezident

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 koná pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Dohromady se na všech nádvořích Hradu rozsvítí téměř 30 tisíc svíček, první z nich zapálí prezident Miloš Zeman. Ve 22 hodin se také na krátkou chvíli zhasne osvětlení uvnitř nádvoří, areál Hradu také zůstane výjimečně otevřený až do půlnoci. S covidem dosud v Česku zemřelo přes 29 700 lidí.

 
Třicet tisíc svíček na nádvoří Pražského hradu připomněly oběti covidu. První rozsvítil prezident

Počet svíček tak představuje symbolickou hranici počtu obětí pandemie, ke které se Česko blíží.

Bílé svíčky kompletně zaplní třetí nádvoří, které je největší a hlavní nádvoří Pražského hradu, a část prvního a druhého nádvoří. Ze svíček bude také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů do areálu, která by měla návštěvníky navést k pietnímu místu na třetím nádvoří. U něj budou moci zanechat květinu.

Na nádvoří Pražského hradu plane třicet tisíc svíček za oběti covidu. První z nich zapálil prezident Miloš Zeman.

Foto: David W Cerny, Reuters

Pietní akt doprovodí od 20 do 22 hodin Hudba Hradní stráže. V deset večer pak krátce zhasnou světla uvnitř nádvoří, které zůstane osvíceno jen plameny svíček.

Pietního aktu se účastní několik stovek pracovníků Pražského hradu včetně vojáků a policistů, kteří se ujmou zapalování svíček. Část z nich na prvním a druhém nádvoří budou moci zapálit i návštěvníci.

Areál Hradu bude výjimečně otevřený až do půlnoci. Lidé, kteří se chtějí pietního aktu zúčastnit, mají dodržovat rozestupy a mít nasazené respirátory. Návštěvníci budou také žádáni, aby areálem procházeli plynule

Podle informací Hradu se jedná o doposud historicky největší pietní akt, který se zde uskuteční.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků