Hlavní obsah
Snímky medvěda pořízené na Zlínsku. Zda je to tentýž jako ten spatřený nyní v Beskydech, není jisté. Foto: Pavel Košíček

Medvěda viděli u Pusteven v Beskydech

Lidé ve středu viděli medvěda u Pusteven v Beskydech. Podle ochránců přírody však není jisté, zda jde o zvíře, které se na Vsetínsku pohybovalo od září a způsobilo tam škody. Medvěd byl ve stejné oblasti spatřen i v polovině listopadu.

Snímky medvěda pořízené na Zlínsku. Zda je to tentýž jako ten spatřený nyní v Beskydech, není jisté. Foto: Pavel Košíček
Medvěda viděli u Pusteven v Beskydech

Na výskyt medvěda upozornili turisté. „Dostali jsme informaci o medvědovi hned od dvou skupinek turistů, které ho viděly v prostoru běžeckých tratí na Pustevnách,“ uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

„Nevíme, jestli se na Pustevnách objevil ‚náš‘ medvěd. V Beskydech v okolí Smrku je další medvěd, ten má stopu širší, asi 13 centimetrů. Náš škůdník má stopu kolem 11 centimetrů. Ale stop, podle kterých by se to poznalo, je nyní velmi málo, země je kvůli suchu tvrdá a stopy nejsou vidět," podotkl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

O výskytu šelmy ve stejné oblasti se mluvilo i v polovině listopadu. Na zvíře, které se pohybovalo na rozhraní obcí Ostravice a Čeladná, upozornil host jednoho z beskydských hotelů. [celá zpráva]

Kvůli tomu, že medvěd na Vsetínsku přestal škodit a mohl i odejít na Slovensko, ochránci v úterý odvezli z terénu odchytovou klec, jež byla nastražená od začátku listopadu. [celá zpráva] I kdyby se nyní potvrdilo, že byl spatřen medvěd „škůdce“, nemá podle Orálka smysl vozit klec hned zpátky.

„Jestli je to náš škůdník, tak zvětšil svůj rádius. Nemá smysl klec pořád převážet,“ uvedl Orálek. Aby ochránci instalovali odchytovou klec zpět do terénu, musel by se medvěd pohybovat delší dobu v jednom místě. Klec je také třeba instalovat na vhodném, klidném místě, kudy táhne zvěř, ideálně na hřebeni.

„Pustevny rozhodně klidné místo nejsou. Navíc medvěd již dlouho neškodí,“ uvedl Orálek, podle kterého však budou ochránci pohyb medvěda dále monitorovat, také pomocí fotopastí.

Medvěd škůdce

Medvěd se na Vsetínsku choval netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Zabil asi čtyři desítky ovcí a další domácí zvířata, ničil včelíny.

František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy má za to, že tentokrát jde o jiné zvíře. Poukázal na to, že nedělá škody a chová se jinak. „Ten medvěd se chová naprosto přirozeně a není z toho třeba dělat nějakou senzaci,“ řekl. „Vyhnul se naprosto jakýmkoliv lidem a přešel z Prostřední Bečvy přes hřeben do zalesněné části Pusteven,“ popsal.

Podle pracovníka CHKO Beskydy se v Beskydech pohybují asi tři medvědi. Ten, co se objevil na Pustevnách může být jedním z nich nebo může být dokonce dalším, který do pohoří zavítal.

Na medvěda na Vsetínsku číhal také odborník na uspávání velkých šelem veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem, avšak na něj nenarazil.

Pokud by se podařilo šelmu odchytit, dočasně by mohla být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O medvěda také projevila zájem zoologická zahrada z Belgie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků