Hlavní obsah

Mečl jde do čela pražského vrchního státního zastupitelství

Vrchní státní zastupitelství v Praze povede od pondělí dočasně náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vyhověl návrhu šéfa žalobců Pavla Zemana, uvedla v pátek mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Funkci Mečl přebírá po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr v polovině října s konečnou platností odvolal.

Mečl jde do čela pražského vrchního státního zastupitelství

Mečl doposud zastával na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) post náměstka pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu. „Splňuje požadavky kladené na funkci vedoucího státního zástupce po stránce odborné i profesně etické,“ doplnila při podávání návrhu mluvčí NSZ Helena Markusová.

Zeman navrhl Pospíšilovi pověřit Mečla vedením pražského státního zastupitelství dočasně. Odvolaný šéf pražských žalobců totiž avizoval, že podá proti ministrovu rozhodnutí správní žalobu. Tu již v říjnu obdržel pražský městský soud.

Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula

Foto: Petr Hloušek, Právo

Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. „Žalobce totiž v žalobě zejména odmítá tvrzení o tom, že by skutečně ve své řídící práci pochybil, neboť činnost speciálního odboru byla opakovaně velmi pozitivně hodnocena ze strany nadřízeného orgánu, a to NSZ,“ řekla Lhotáková. Rampula také žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.

Pospíšil odvolal na Zemanův návrh Rampulu v červenci. Vrchní státní zástupce se však proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad. Tím se poté zabývala komise. Podle ministra se ve správním řízení následně potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a „ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti“. Zbavit ho funkce tak prý bylo správné nejen z právního pohledu, ale i věcného a morálního.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Foto: Milan Malíček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků