Hlavní obsah
V Duchcově se opakovaně konala protiromská shromáždění. Foto: Karel Otcovský, Právo

Majorita a minorita si spolu musí povídat, prohlásil Pecina v Duchcově

Zástupci radnice, neziskových organizací, místních Romů a nespokojené majority se v pátek sešli v Duchcově u kulatého stolu. Schůzku inicioval ministr vnitra Martin Pecina během své srpnové návštěvy v osmitisícovém městě na Teplicku.

V Duchcově se opakovaně konala protiromská shromáždění. Foto: Karel Otcovský, Právo
Majorita a minorita si spolu musí povídat, prohlásil Pecina v Duchcově

Účastníci setkání se vesměs shodli, že základem k řešení situace, která se ve městě vyhrotila po květnovém brutálním útoku skupiny Romů na manželský pár, je právě společná komunikace.

„Nejdůležitější je, aby si majorita a minorita spolu povídaly. Aby si povídaly s radnicí, aby řekly, co jim vlastně vadí. Myslím, že ty dvě hodiny dnes byly velmi dobré pro to, aby se taková komunikace nastartovala nebo aby se zase vrátila," uvedl Pecina po jednání.

Spokojená s průběhem schůzky byla i starostka Duchcova Jitka Bártová (nez.). „Bylo fajn, že jsme se konečně sešli a z očí do očí si vyříkali spoustu věcí. Dospěli jsme k názoru, že soužití Romů s majoritou ve městě není až tak problémové, kdyby se do něj pořád někdo nemontoval a nepřiléval olej do ohně,“ připomněla starostka, že na etnickém napětí v Duchcově se přiživují různé extrémisté skupiny.

BEZ KOMENTÁŘE: Pochod extrémistů v Duchcově

Video: Karel Otcovský, Právo

Od květnového incidentu se v Duchcově konala čtyři protiromská shromáždění, naposledy 24. srpna. Při červnové akci svolané DSSS tu policisté při zásahu použili vodní dělo i slzný plyn.

Ministr a starostka jsou ale pro klidné narovnání napjatých sousedských vztahů ve městě. Setkání u kulatého stolu by se proto měla podle nich do budoucna opakovat. Pecina dodal, že se těch počátečních pravděpodobně zúčastní.

Související téma

Martin Pecina (ČSSD)

Foto: Petr Horník, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků