Hlavní obsah
Funkcionalistická vila na Petřinách postavená v roce 1939 Foto: Aneta Lednová, Novinky

Majitel funkcionalistické vily Petřiny ji může zbourat

Majitel může zbourat funkcionalistickou vilu Petřiny. Stavební úřad Prahy 6 vydal v pondělí rozhodnutí o odstranění stavby. Informoval o tom ve středu mediální zástupce majitele budovy Michal Donath. Na místě činžovní vily plánuje vlastník vybudovat bytový dům.

Funkcionalistická vila na Petřinách postavená v roce 1939 Foto: Aneta Lednová, Novinky
Majitel funkcionalistické vily Petřiny ji může zbourat

"Odbor výstavby stanovil pro odstranění stavby přísné podmínky tak, aby stavební ruch nezatěžoval bezprostřední okolí nad únosnou míru," uvedl jednatel společnosti AND Vila Petřiny a majitel stavby Jiří Šalda.

Praha 6 již dříve povolila Šaldovi demolici budovy. Proti zbourání se však postavili místní obyvatelé a vyzvali politiky k záchraně funkcionalistické vily. Na návrh zastupitele Prahy 6 Antonína Nechvátala (Zelení) ministerstvo kultury v únoru prohlásilo vilu za kulturní památku.

Lidé z Petřin se bouří kvůli demolici vily, už je ale pozdě

Video: Aneta Lednová, Novinky

Rozkladová komise ministerstva v červnu rozhodla sejmout z vily památkovou ochranu. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) označil prohlášení stavby památkou za "nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče", citoval jej Donath.

Majitel zahalil loni v listopadu vilu do černé plachty na protest proti jednání úřadů, kdy jeden povolil demolici a druhý se pokusil o prohlášení stavby za památku.

Petřinská vila z roku 1939 je podle některých pramenů připisována architektu Pavlu Simonovi. Mediální zástupce vlastníka budovy Donath však uvádí, že ve stavebním povolení jako autor a pověřený stavitel figuruje Václav Všetička.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků