Hlavní obsah
Na Václavském náměstí bude v sobotu několik demonstrací pro i proti uprchlíkům. Foto: Petr Hloušek, Právo

Magistrát zakázal demonstraci pro imigraci, na Václavském náměstí je už plno

Pražský magistrát zakázal jedno ze sobotních shromáždění na podporu uprchlíků na Václavském náměstí. Prostor je totiž už obsazený. Na stejnou dobu si ho už dřív zamluvili odpůrci imigrace pro manifestaci, kterou svolala extremistická Národní demokracie. Vyplývá to z rozhodnutí magistrátu.

Na Václavském náměstí bude v sobotu několik demonstrací pro i proti uprchlíkům. Foto: Petr Hloušek, Právo
Magistrát zakázal demonstraci pro imigraci, na Václavském náměstí je už plno

V sobotu odpoledne se na Václavském náměstí mají konat tři akce. Od 14:00 se na Můstku sejdou "sluníčkáři", kteří chtějí vyjádřit uprchlíkům solidaritu a chtějí odsoudit šíření xenofobie a strachu z běženců. K soše svatého Václava ve tři odpoledne dorazí ti, kteří migranty v Česku nechtějí.

Na Můstku se má pak od 17:00 konat "tábor lidu", který svolali extremisté. Čtvrtou akci, a to k vyjádření solidarity s uprchlíky, chtěli mít další pořadatelé také na Můstku. Začít měla v 16:00. Magistrátu ji ohlásili 9. července. Tato akce už na Václavském náměstí nebude.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Magistrát však ještě předtím obdržel dne 2. července oznámení shromáždění Proti imigraci, proti kvótám, za vystoupení z EU svolavatele Národní demokracie," uvedl magistrát v rozhodnutí. Úředníci se zeptali odpůrců imigrace, zda by se o prostor s podporovateli uprchlíků podělili. Odmítli. Pořadatelé "solidární akce" na nabídku jiného místa na Václavském náměstí nereagovali.

Sporné šibenice

Demonstrace proti imigraci se konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice. Policie nezasáhla, dodatečně pak situaci prověřovala. Podle policistů mohli někteří účastníci a řečníci spáchat trestný čin. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není možné projevy xenofobie a rasismu tolerovat.

Podle extremistické Národní demokracie, která sobotní odpolední akci odpůrců pořádá, je "nošení maket šibenic naprosto adekvátním vyjádřením nesouhlasu vládě".

Kabinet před nedávnem souhlasil s přijetím 1500 uprchlíků do konce roku 2017. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků