Hlavní obsah
Takto dopadl ježek po napadení psem. Foto: archiv Záchranná stanice Bartošovice

Lockdown dopadá na divoká zvířata, přibylo napadení psy

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku přijala vloni o 170 zvířat více, než v roce 2019. Tento nárůst má podle ochránců přírody hlavně na svědomí to, že se lidé v celostátní karanténě mnohem více pohybovali v přírodě, a to navíc i s volně puštěnými psy. Přispěl i dlouhý teplý podzim.

Takto dopadl ježek po napadení psem. Foto: archiv Záchranná stanice Bartošovice
Lockdown dopadá na divoká zvířata, přibylo napadení psy

„Za loňský rok nám například oproti roku 2019 stoupl na dvojnásobek počet ježků napadených psem. A to platí nejen u nás na Moravě a ve Slezsku, ale v celé republice. Vyplývá to ze statistiky celonárodní sítě záchranných stanic,“ řekl Právu Jan Kašinský z bartošovické záchranné stanice.

V bartošovické záchranné stanicici vloni přijali 2330 živočichů od 117 druhů

Dodal, že celkem v roce 2020 přijali 2330 živočichů 117 druhů. „Nejčastěji to tedy byli ti ježci západní, bylo jich 500. Hodně bylo i poštolek obecných. To souvisí i s tím, že vloni dozníval nárůst hrabošů, se kterým souvisí i vyšší počet mláďat poštolek. Lidé vloni poštolčí mláďata nacházela i ve městech, kousek od svých domů,“ popisoval Kašinský.

Často se vloni starali i o rorýsy, zajíce, veverky, káňata a hrdličky. „Přijali jsme také 62 kosů černých. Uvidíme, jak se to u nich bude dále vyvíjet, protože jich ubývá na území celého Česka. Zabíjí je africký virus Usutu, který přenáší komáři. K nám se dostal oteplováním a také cestováním,“ konstatoval ochránce přírody.

Lidé opět nosí zajíčky

„Teď všechny upozorňujeme na to, aby měli v přírodě pod dohledem své psy a kočky kvůli čerstvě narozeným zajíčkům. A také na to, aby je nesbírali, když je najdou ve sněhu. Už nám jich ale přinesli šest,“ líčil dále Kašinský s tím, že vypiplat zajíčka je velmi náročné.

Už šest novorozených zajíčků přinesli v únoru lidé do bartošovické záchranné stanice.

Foto: archiv Záchranná stanice Bartošovice

„Malí zajíčci mají hned po narození srst, vidí, slyší a umí se zahřát. Matky je nezahřívají, ani nedělají hnízdo či noru. Přichází k nim jen zhruba třikrát denně je nakrmit. Při umělém odchovu je těžké vyrobit plnohodnotnou náhražku zaječího mléka.“

V Bartošovicích se ale teď starají i o netradiční návštěvníky, a to o dva jeřáby popelavé. „Jsou to jediní dva jeřábi za celou historii naší stanice. Jednoho máme od Krnova z roku 2019 a toho druhého jsme vloni na podzim odchytili na poli u Studénky. Nemohl odletět s ostatními, protože měl zlomeninu křídla.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků