Hlavní obsah
Miroslav Poche Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Lídr pražské ČSSD rezignoval, přiznal manipulace se stranickými dary

Jeden z lídrů pražské kandidátky ČSSD Miroslav Poche, rezignoval na všechny stranické funkce. Poche přiznal, že dal loni straně několikasettisícový dar, jenž rozepsal na několik členů, kteří je vykázali jako členské příspěvky. Právu informaci o jeho rezignaci sdělil šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.

Miroslav Poche Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Lídr pražské ČSSD rezignoval, přiznal manipulace se stranickými dary

„Rezignoval na všechny stranické funkce, protože udělal něco, co je v rozporu s etickými zásadami ČSSD. A dále se na toto téma budeme bavit,“ řekl ve čtvrtek Hulinský Právu.

Poche je místopředsedou pražské ČSSD, volebním manažerem a tiskovým mluvčím zodpovědným za PR pražské organizace. Pokud jde o kandidaturu do zastupitelstva hlavního města, Poche zatím na kandidátce zůstává. „To je zatím velmi otevřená záležitost, protože v tuto chvíli nejde kandidáta na kandidátce vyměnit,“ sdělil Hulinský.

 

Osobně se domnívám, že by nejvíce pomohl v tuto chvíli ČSSD, kdyby se rozhodl nekandidoval.

 

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Poche kvůli aféře rezignovat i na kandidaturu v komunálních volbách. „Osobně se domnívám, že by nejvíce pomohl v tuto chvíli ČSSD, kdyby se rozhodl nekandidovat,“ řekl Sobotka ve čtvrtek Právu. Lídr soc. dem. by přitom byl rád, kdyby Pocheho případ už během čtvrtka vyřešila sama pražská organizace ČSSD a kauzou se tak nemuselo v pátek zabývat nejužší vedení strany.

Pro Pocheho rezignaci na kandidaturu do zastupitelstva hlavního města se vyslovil i kandidát ČSSD na pražského primátora Jiří Dientstbier mladší. Právu ve čtvrtek řekl, že vždy prosazoval v politice slušnost a otevřenost a Pocheho počínání je s tím v rozporu.

„Neumím si představit jiné čestné řešení než, že Miroslav Poche rezignuje na stranické funkce a odejde z kandidátky,“ uvedl Dientstbier. Ve čtvrtečním on-line chatu se čtenáři Novinek Dienstbier ke kauze  uvedl, že o ní ví zatím pouze z doslechu a musí se s ní seznámit. O celé věci chce s Pochem jednat. [celá zpráva]

Rozepsal dar na členské příspěvky

Poche Hospodářským novinám popsal způsob, který mohou využívat dárci, kteří by chtěli stranám posílat finance inkognito. Členské příspěvky do výše 50 000 korun se totiž neobjevují ani ve výročních zprávách.

„Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň. Protože když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí,“ řekl HN Poche.

Jeho čin byl poněkud krkolomný, protože politické strany ze sponzorských darů či členských příspěvků daně platit nemusejí. Porušil tak však zákon o účetnictví.

Sobotka odmítá, že by tento dar mohl zpochybnit celkové účetnictví strany, neboť jde podle jeho slov o malou částku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků