Hlavní obsah

Lidovec Hovorka vyzývá občany: Nevolte ODS

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka obeslal média s tiskovou zprávou, v níž nepřímo vyzývá občany, aby v nadcházejících krajských a senátních volbách nepodpořili politiky, kteří podle něj připravují zásadní změny v zákonech o zdravotní péčí. V první verzi materiálu Hovorka podle informací Práva přímo zmiňoval ODS.

Lidovec Hovorka vyzývá občany: Nevolte ODS

Na nátlak svých kolegů ve straně ale text zmírnil a v nové verzi pouze nepřímo zmiňuje ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Lidovci nakonec poslance donutili, aby z textu odstranil poslední větu, která explicitně varovala před vítězstvím ODS ve volbách s tím, že by se jednalo o neštěstí.

Hovorka tímto způsobem den před volbami atakuje koaličního partnera své strany.

"Občané nedovolte, aby Vám politici omezili zdravotní péči, na kterou máte nárok." Tak zní titulek Hovorkova materiálu. Hovorka upozorňuje, že návrhy ruší možnost svobodné volby lékaře a zavádí plně obchodní vztahy do zdravotnictví.

Přeje si "výrazný neúspěch strany"

„Jedině výrazný neúspěch strany, jejíž ministr takovéto špatné zákony prosazuje, může vést k zastavení projednávání těchto zákonů,“ stojí v Hovorkově prohlášení. Že má na mysli ministra Julínka z ODS, je nasnadě.

Lidovecký poslanec ve svém prohlášení argumentuje tím, že „obava z výsledků těchto voleb dočasně pozastavila projednávání zákonů vedoucích k privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic.“ To ostatně tvrdil již v červnu letošního roku v rozhovoru pro deník Právo.

Hovorka ve svém materiálu, v němž oslovuje přímo občany, mimo jiné uvádí: "budete mít nárok pouze na takové hrazené zdravotní služby a léky, které jsou přiměřené Vašemu zdravotnímu stavu a jsou pro Vás přiměřeně bezpečné a jsou ekonomicky nejméně náročné v porovnání s jinými možnostmi vedoucími ke srovnatelnému výsledku.“

Spousta varování

Následně se táže, co znamená přiměřeně bezpečné a ekonomicky nejméně náročné. Varuje taktéž před nekontrolovaným zvyšováním spoluúčasti.

Hovorka v textu dále varuje, že současně se pro pacienty "ruší svobodná volba lékaře a nahrazuje se pouze volbou poskytovatele, vytváří se prostor pro řízenou péči a další omezení Vašich nároků. Současně se umožňuje, že veškerá citlivá data o Vašem zdravotním stavu se mohou dostat bez Vašeho souhlasu do rukou prakticky komukoliv," napsal Hovorka.

Musel opravit i opravenou verzi

V poslední verzi, kterou lidovci rozeslali, již byly z textu vypuštěny všechny kontroverzní pasáže, z nichž bylo možné vyčíst přímou spojitost s kritikou ODS, potažmo ministra Julínka.

Hovorka patří mezi dlouhodobé kritiky zdravotnické reformy. Pověst lidoveckého rebela potvrdil již vícekrát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků