Hlavní obsah
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Foto: Milan Malíček, Právo

Lidovci jsou ve sporu, zda má služební zákon lustrovat ministry

Špičky lidové strany jsou ve sporu kvůli připravovanému služebnímu zákonu. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nesouhlasí s názorem svého zástupce, prvního místopředsedy strany Mariana Jurečky. Podle něj by se mělo ukotvit do služebního zákona opatření, které by zakazovalo vykonávat funkci ministra nebo náměstka tomu, kdo aktivně spolupracoval s StB.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Foto: Milan Malíček, Právo
Lidovci jsou ve sporu, zda má služební zákon lustrovat ministry

„To je nápad pana prvního místopředsedy. Domnívám se, že služební zákon by ministry řešit neměl, ten by měl řešit úředníky a ministr není úředníkem, ale je to funkce, stejně jako poslanecký mandát, která vzniká z voleb,“ řekl v ČT Bělobrádek.

Jurečka již v předvánočním rozhovoru pro Právo řekl: „Až se bude připravovat zákon o státní službě, tak bychom tam rádi zařadili variantu, že ministrem a náměstkem může být ten, kdo aktivně nespolupracoval s StB.“ Ve středu tento názor zopakoval v ČT.

„Už před Vánoci jsem řekl, aby se v rámci zákona v principu objevilo, aby ministři, případně náměstci, byli lidé, kteří aktivně nespolupracovali s StB. To bychom chtěli, aby se promítlo do zákona o státní službě,“ uvedl.

Jurečka neřekl, jak by takové ustanovení mělo vypadat. Pouze poznamenal, že nejde o lustrační osvědčení, ale o to, že daná osoba nebyla aktivním spolupracovníkem. Podle něj existují případy, a prý jich několik sám zná, že spousta lidí byla evidována neoprávněně, aniž by o tom věděli. „Je třeba odlišit ty, kteří aktivně spolupracovali, a ty, kteří to nevěděli,“ uvedl lidovecký místopředseda bez bližšího vysvětlení.

Podle něj chce jeho strana o dané změně hovořit jak v rámci koaliční expertní skupiny, tak také s opozicí.

Jourová: Taková podmínka nebyla

Na Jurečkova slova reagovala v Událostech, komentářích první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová: „Tato podmínka nikdy nezazněla a my na to nějak budeme muset reagovat při jednáních. Já si myslím, že ho (zákon o státní službě) nebudeme zanášet věcmi, které jsou jinak řešeny v lustračním zákoně.”

„Myslím, že pan kolega Jurečka má jenom jednu drobnou nevýhodu, že nesedí v té expertní skupině, ve které zasedáme my, a tedy nemá přesné informace, ale určitě nebude problém, aby se s nimi seznámil,” reagoval v tomtéž pořadu na Jurečkova slova poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Jurečka v Interview dále řekl, že by byl rád, kdyby v případě nutnosti byla KDU-ČSL schopna z vlády odejít. „Není důležité umět do vlády vstoupit, ale umět, když je potřeba, také odejít,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků