Hlavní obsah
Historie pivovarnictví. Foto: Dana Ehlová

Lidé věří sobě, nevěří politikům

Nejvíce důvěry vkládají lidé ve své nejbližší okolí a v sebe samé, naopak nejméně věří politikům a kněžím. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v rámci projektu Naše společnost 2002. Šetření se uskutečnilo v září loňského roku.

Historie pivovarnictví. Foto: Dana Ehlová
Lidé věří sobě, nevěří politikům

Z těch, kteří ovlivňují názory občanů, se největší důvěře těší učitelé a televizní a rozhlasoví redaktoři. Důvěra k výzkumníkům veřejného mínění, novinářům píšícím do novin a starostům je o poznání slabší a ještě nižší je u kněží. Velmi nízká je důvěra senátorům a politikům, jimž vyslovil důvěru už jen přibližně každý pátý. Zatímco manželovi-ce či partnerovi-ce důvěřuje 97 procent dotázaných starších 15 let, politikům věří jen 18 %. I když si politici oproti podobnému šetření v roce 2001 polepšili o jedno procento, stále dalece zaostávají za nejlepším obdobím v roce 1994, kdy jim důvěřovalo 35 procent. Na předposlední místo lidé odkázali svého senátora, kterému důvěřuje jen 22 procent dotázaných. Nárůst důvěry o čtyři procenta oproti loňskému roku zaznamenali píšící novináři. Důvěřuje jim 60 procent respondentů. Stejného procenta dosáhli i výzkumníci veřejného mínění, kteří však zaznamenali dvouprocentní propad. Spokojení mohou být starostové a primátoři, neboť důvěra lidí v jejich osoby se od roku 1994, kdy byla 43 %, postupně zvyšuje. V září 2002 jim svou důvěru vyjádřilo 57 procent lidí.

Důvěra v procentech

manželovi-ce, partnerovi-ce 97

sám sobě 95

svým spolupracovníkům 85

učitelům 80

svým sousedům 76

televizním redaktorům 72

rozhlasovým redaktorům 71

svému nejbližšímu nadřízenému 71

výzkumníkům veřej. mínění 60

novinářům píšícím do novin 60

svému starostovi 57

kněžím, duchovním 36

svému senátorovi 22

politikům 18

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků