Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ

Lidé ve Slavěticích v referendu souhlasili s dostavbou Dukovan

Obyvatelé Slavětic na Třebíčsku vyslovili v nedělním referendu souhlas s výstavbou dalších bloků v blízké dukovanské jaderné elektrárně, pokud by obec získala kompenzace za zhoršení životního prostředí. Zároveň lidé nesouhlasí s výstavbou trvalého úložiště jaderného odpadu. O výsledcích referenda v pondělí informovali starosta obce René Moravec (Hasiči Slavětice) a jeden z iniciátorů referenda Antonín Kovář.

Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ
Lidé ve Slavěticích v referendu souhlasili s dostavbou Dukovan

Lidé v referendu odpovídali na dvě otázky. První zněla, zda souhlasí se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek? Druhá se ptala na to, zda lidé souhlasí se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?

Referenda se zúčastnilo 152 občanů ze 194 s právem hlasovat, dva vhozené lístky byly neplatné.

Na první otázku podle Kováře odpovědělo 11 občanů ano a 136 občanů ne, tři se zdrželi. Na druhou otázku odpovědělo 89 lidí ano a 60 ne, jeden se zdržel. „O těchto výsledcích jsem tajně snil. Za daných podmínek a položených otázek to dopadlo nejlépe, jak mohlo," uvedl starosta Moravec.

Reaktory budeme mít na zahradě

Referendum ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. „Není to tak, jak prezentovala obec, že tu stavby všichni vítají," tvrdí Kovář. ”Uvidíme, jaké pan starosta a koalice vymyslí kompenzační opatření," dodal. Opozice se na jejich přípravě bude chtít podílet. Nové reaktory by měly stát asi kilometr od Slavětic. „To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě," uvedl Kovář.

S výstavbou pátého bloku dukovanské elektrárny počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda schválila loni. Výstavbu prosazují zejména kvůli zachování pracovních příležitostí už léta místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko. Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí na udržení Dukovan v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány nynější dukovanské reaktory.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině nejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam nezaměstnanost byla 8,5 procenta.

Anketa
Jste pro to, aby v ČR vzniklo trvalé úložiště jaderného odpadu?
Ano
79.7 %
Ne
20.3 %
Celkem hlasovalo 207 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků