Hlavní obsah
Bakterie legionelly Foto: Profimedia.cz

Lidé v Týně nad Vltavou mají v teplé vodě nebezpečnou bakterii

Již podruhé v krátké době se na jihu Čech objevila ve vodě nebezpečná bakterie Legionella pneumophila, která může způsobit zápal plic. Tentokrát ji vodohospodáři objevili v teplé vodě ve výměníkové stanici v Týně nad Vltavou. Bakterie se podle všeho nachází v bytech ve vodovodních bateriích. V pondělí o tom informoval ředitel českobudějovické krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský.

Bakterie legionelly Foto: Profimedia.cz
Lidé v Týně nad Vltavou mají v teplé vodě nebezpečnou bakterii

"Z výsledků analýz odebraných vzorků lze důvodně předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody v zásobovaných bytech. To znamená ve vodovodních a sprchových bateriích," uvedl Velikovský. Podle rozborů jde o lokalitu kolem Komenského ulice v Týně nad Vltavou.

Ve studené vodě se bakterie nevyskytuje.

Hygienici o výsledcích informovali společnost Vltavotýnská teplárenská, která distribuuje teplou vodu, uvedl Velikovský

Lépe vodu nejprve odpustit

Míra rizika není podle něj vysoká. Lidé mohou teplou vodu stále používat, ale měli by ji nechat několik desítek vteřin odpustit. Když teplota vody dosáhne vyššího stupně, bakterie prý zahyne.

Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací. Průběh je podobný chřipce. Nemocného bolí hlava, svaly, je malátný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků